В част от ромските гета много отдавна няма държава.
Това заяви здравният министър д-р Петър Москов пред Би Ти Ви.
Той каза още, че си взима бележка за част от думите си, които са били по-силни, но подчерта, че все още стои зад смисъла на това, което е казал. Москов смята, че ромите ще се почувстват част от обществото, когато осъзнаят, че имат и задължения към него.
"Социалното неравенство не може да поражда специални права – ако това, че си социално слаб, ти дава легитимност да биеш български лекари и полицаи, всеки български пенсионер би правил това. Очевидно не е въпрос на социално неравенство”, коментира министърът.
Според Москов побоите над лекари отказват десетки медици да работят в спешната помощ.
Министърът подчерта, че полицията ще осигурява сигурност навсякъде, където имат история на инциденти, не само в ромски махали.
Москов каза още, че през следващата година средните заплати в спешната помощ ще се увеличат с 20%.
В натоварените или отдалечени центрове ще се изравнят с тези в болниците и лекар няма да получава по-малко от 800 – 1000 лева.
По думите му ще бъде изготвен ясно регламентиран спешен пакет и линейки няма да пътуват, само за да измерят температурата на болен.
По думите му от средата на 2015 г. „масивно количество” от еврофондовете ще отидат за подновяване на автопарка и ремонти на спешните центрове, като целта е в края на 2016 г. всеки у нас да може да разчита на квалифицирана спешна помощ в рамките на 15 минути от подаването на сигнала.
Министърът посочи още, че има валидирана от МС концепция за спешната помощ, но освен това и ще се бори за това здравно неосигурените да усетят разликата в това, което получават те и това, което се полага на хората, които си плащат вноските.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!