В секи директор, който се възпротиви на идеята за сливане на болници, ще бъде отстранен.
Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Петър Москов по повод отстраняването на д-р Дечо Дечев от поста директор на столичната болница "Св. Иван Рилски".
По думите му д-р Дечев е изразил несъгласие с намерението лечебното заведение да се слее с Александровска болница и затова е отстранен.
"Намерението за сливане на болници има за цел да се обединят административните им звена в едно", обясни министър Москов.
По думите му структурата и идентичността на болниците ще се запазят, но чрез сливането на администрациите ще се спестят до един милион лева от всяка болница за година. Освободеният финансов ресурс ще се използва за заплати на персонала и лечение на пациентите.
Предвижда се комплексните онкологични центрове, центровете за психично здраве и центровете за лечение на кожно-венерически заболявания да се слеят с най-близката многопрофилна болница за активно лечение.
Същевременно медиците от болница „Св. Иван Рилски“ излязоха за трети път на протест в защита на уволнения си директор.
"Болница с награди и иновации! Такъв директор трябва да се поощрява. Очевидно тези правила не важат за здравния министър", заяви д-р Минкин пред Нова ТВ.
Протестът на лекарите се пренесе и пред здравното министерство. Служителите на университетската болница не са съгласни и с друго – лечебното заведение да се слива с Александровска болница.
"Хората се притесняват дали няма да ги съкратят", обясни д-р Найденов.
С протести заплашват и общински болници, които вече се задъхват. Причината е в орязаните бюджети през тази година и невъзможността да се изплащат месечните възнаграждения на персонала.
"Някои от тези онкологични центрове са преустановили дейността си към 20 или 21 април", обясни д-р Атанас Атанасов, управител на МБАЛ – Нови пазар.
Под въпрос е химиотерапията на 30% от пациентите в пловдивския онкосипансер.
"Проблемите на всички са едни и същи – приключване на средствата за закупуване на медикаментите за онкологията, в частност за химиотерапията", обясни д-р Калин Калинов, управител на Комплексно-онкологичен център – Пловдив.
Здравният министър увери, че онкоболните нямат основания да се притесняват за лечението си.
"Лекарства има. Категорично нито методиката, нито лимитите на НЗОК не могат да бъдат причина за отказ на лечение", посочи Москов.
"Лечението на онкологични заболявания, раждания, хемодиализата и тежките процедури в интензивните грижи ще бъдат изведени от методиката и ще се плащат по друг начин", каза още той.
С промени, подготвяни в Закона за лечебните заведения, се предвижда Националната здравна карта да има задължителен характер, като чрез нея ще се определя в коя област на страната, от какви медицински дейности има нужда. Националната здравна карта ще даде възможност НЗОК да не сключва договор с лечебно заведение на места, в които има излишък от предлагани услуги.
"Критериите, по които НЗОК няма да сключва договори, ще се изработят допълнително, заедно със съсловните и пациентските организации", подчерта министър Москов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!