България е сред държавите, които не покриват напълно минималните стандарти за премахване на трафика на хора, но полагат значителни усилия в тази насока.
Годишният доклад за действията на страните по света за премахване на трафика на хора и сексуалната експлоатация определя страната ни като източник и в по-малка степен транзитен маршрут или крайна точка за жени, мъже и деца, подложени на принудителен труд.
Български жени и деца са принуждавани да проституират в България, особено в курортните райони и граничните градове, а също в Холандия, Белгия, Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Полша Чехия, Финландия, Гърция, Турция, Кипър и Македония.
Според документа около 15% от жертвите на трафик у нас са от ромски произход.
Мъже, жени и деца от България са подлагани на принудителен труд в Гърция, Италия, Испания и Великобритания, се допълва в доклада.
Той изтъква, че българското правителство е предприело през 2009 г. засилени действия срещу трафика на хора.
Положително се оценява значителното увеличаване на броя на осъдените на лишаване от свобода трафиканти на хора в сравнение с 2008 г.
Държавният департамент препоръчва на страната ни да продължи да полага усилия за разследване, съдене и осъждане на трафикантите на хора; да не наказва жертви за незаконни деяния, извършени като пряк резултат от трафика; да продължи усилията за разследване, съдене и наказване на държавни служители, замесени в трафик на хора и да оказва помощ на повече жертвите.
В доклада се предупреждават над 10 държави, сред които Иран, Северна Корея, Куба и Мианма, че може да бъдат санкционирани за незадоволителни резултати в борбата с трафика на хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!