"Не се водят преговори. България води разговори в рамките на НАТО как да изглежда системата за противоракетна отбрана (ПРО). Реакцията на Русия по този въпрос е неправилно тълкувана", заяви външният министър Николай Младенов пред Би Ти Ви.
"Към момента България заедно с всички страни от НАТО обсъжда как да изглежда тази система. В нея ще има и американски елемент, който ще бъде разположен в Румъния и Полша.
За България е важно тази система да покрива нейната територия, нещо което старото предложение (за разполагането на радар в Чехия и 10 ракети прихващачи в Полша и оттеглено от президента Барак Обама в средата на септември 2009 г.) не осигуряваше", заяви министър Младенов.
Той подчерта, че
реакцията на Русия беше интерпретирана неправилно
в България.
Факт е, че съществува диалог Русия-НАТО, където темата за ПРО се обсъжда, заяви министър Младенов, добавяйки, че е опасно да се вадят от контекста отделни текстове от руската военна доктрина, която беше приета на 4 февруари.
Няма и не би следвало да има официална дипломатическа реакция от страна на Москва към България във връзка със съобщенията, че страната ни може да се включи в противоракетния щит на САЩ, защото България суверенно и без да дължи обяснения взима решения за средствата, чрез които осигурява източниците за гарантиране на националната си сигурност.
Това казва зам.-министърът на външните работи Марин Райков в интервю за "Труд".
Решенията ни в тази област се взимат в контекста на анализите, които правим съвместно със съюзниците си от НАТО, добавя той.
България е била системно ангажирана в редовен и отговорен обмен с партньорите си от НАТО с оглед повишаване на гаранциите за колективната ни сигурност и намиране на отговор на евентуални нови предизвикателства пред нея.
Конкретните ни решения по ПРО ще бъдат взети в условията на прозрачност и след консултации с партньорите ни, а също и с оглед на подкрепата за проекта в българското общество, обяснява Райков.
САЩ не са молили България да разполага елементи на ПРО,
заяви помощник държавният секретар Елън Таушър, цитирана от агенция "Интерфакс", пише "Труд".
Американската дипломатка обаче добавила, че тази възможност остава отворена.
Властите в САЩ са водили преговори с правителството на България както и с всички други съюзници в НАТО в двустранен формат, добавя Таушър, цитирана от АРМС-ТАСС.
Американският посланик в София Джеймс Уорлик също каза, че на този етап нищо няма да се разполага в България и "всичко е още във въздуха".
В Москва приемат
спокойно
опитите на Румъния и България
"да се присламчат" към процеса на
"рестартиране"
на отношенията между Русия и САЩ, заяви в интервю за ИТАР-ТАСС председателят на Международния комитет към Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент) Михаил Маргелов, коментирайки готовността на Букурещ и на София да приемат елементи от американската ПРО.
"Сега, когато Русия и САЩ са по-близо от всякога до подписване на договор, който да замени договора СТАРТ-2, се появяват достатъчно много желаещи "да сгреят ръцете си на чужди огньове", посочи Маргелов.
Явно е в политически интерес на най-различни политици от "млада" Европа по някакъв начин да се присламчат към този процес на "презареждане", който върви в отношенията ни с администрацията на Обама", допълни руският сенатор.
Съединените щати заявиха отново, че плановете им да разположат в Европа елементи от системата си за противоракетна отбрана (ПРО) не са свързани с преговорите с Русия за нов двустранен договор за съкращаване на стратегическите нападателни въоръжения (СНВ), предаде "РИА Новости".
"Ние не съзираме връзка между процеса на разполагане на система за ПРО с хода на преговорите по СНВ.
Преговорите по СНВ са свързани със съкращаването на ракетните въоръжения, ПРО пък се създава за защита на нарастващата ракетна заплаха от Близкия изток, в частност от Иран", заяви на брифинг говорителят на Държавния департамент Гордън Дугъд.
Той изрази надежда, че Русия е удовлетворена от отговорите на въпросите, които е задала при обсъждането на плановете на САЩ да разположат в Източна Европа елементи от противоракетния си щит.
Дугъд отказа да коментира преговорите в Женева за сключване на нов двустранно споразумение за съкращаване на ядрените бойни глави и техните носители, което да замени изтеклия на 5 декември миналата година договор СТАРТ-1.
Американският посланик в Москва Джон Байърли заяви миналата седмица, че Съединените щати и Русия са се споразумели новият договор да обвързва въпросите за СНВ и за ПРО.
Президентите на САЩ Барак Обама и на Русия Дмитрий Медведев са се съгласили бъдещото споразумение за ядрено разоръжаване да съдържа клауза, която да се споменава, че има връзка между стратегическите нападателни и отбранителни оръжия, уточни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!