У ченията, които провеждаме в момента, са отговор на усложнена геополитическа обстановка, заяви министърът на външните работи Даниел Митов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на Десислав Чуколов от "Атака".
Той посочи, че освен кризата в Украйна, има и много сериозна криза в Близкия Изток по отношение на т.нар. Ислямска държава, която е на две граници разстояние от България.
България е страна от източния фланг на НАТО. Провеждането на такива учения повишава капацитета на българската армия, подчерта Митов. Заплахите са около нас, трябва да сме подготвени, така че ние следваме национален интерес, отбеляза той.
За мен и за българското правителство е важно българските граждани да се чувстват сигурни, а армията да е подготвена за справяне с обстоятелства, които биха могли да възникнат заради усложнените геополитически обстоятелства, заяви министърът на външните работи.
България е гласувала "въздържал се" по резолюция за осъждане проявите на фашизъм в ООН, но това не означава, че страната ни не осъжда такива прояви. Това заяви Митов в отговор на парламентарен въпрос от Станислав Станилов от "Атака".
Станилов посочи, че при гласуване в Общото събрание на ООН относно резолюция, внесена от Русия за осъждане на героизирането на фашизма и "във връзка разпространението в много части на света на различни екстремистки политически партии, движения и групи, сред които неонацисти, скинхедс, както и расистки движения и идеологии", България гласува "въздържал се". Митов отговори, че гласуването с "въздържал се" не означава, че страната ни не осъжда проявите на фашизъм, ксенофобия и свързаната с тях дейност. "България остро осъжда всички прояви на неонацизъм и борбата с тях трябва да е приоритет за международната общност", каза той. Според външния министър внесената от Русия резолюция не поставя акцент върху тези прояви, както и не се отчитат актуалните въпроси в областта на правата на човека.
Митов отбеляза, че страните членки на ЕС са гласували "въздържал се" по резолюцията. Европа никога не се е консолидирала в една идеология, даже и в най-обединителните моменти, отговори Станилов и бе категоричен, че гласуването на останалите страни-членки не е било причина ние да не гласуваме "за". За въпросната резолюция има общо 55 гласа "въздържал се", 115 "за" и 3 "против". Гласовете против са на САЩ, Канада и Република Палау.
В Народното събрание Митов разказа и за срещата си с държавния секретар на САЩ Джон Кери в Брюксел преди посещението му у нас. Срещата е била дълга не повече от пет минути, стана ясно от изказването му. За този кратък период е коментирано, че България и САЩ последователно поддържат и задълбочават размяната на визити и провеждането на срещи на всички равнища. "Пет минути точно са ви стигнали три пъти да кажете "да"", обяви в отговор Десислав Чуколов, а Митов му отговори, че и Джон Кери е казал веднъж "да" - когато е приел поканата за посещение у нас.
За пореден път бе обсъдена и предишната работа на министър Даниел Митов, който настоя, че Националният демократичен институт не е държавна американска служба, а неправителствена организация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!