В ъв връзка с участието на външния министър Даниел Митов в провеждащата се среща на външните министри в Сочи, министър-председателят разкри, че му е поставил сериозна задача.
„Той трябва да нормализира, ако е възможно разбира се, крайно острата позиция на Русия към България,
както и нашата към тях и превръщането в най-големия враг на Балканите за Русия.
Президентът Путин и Медведев ходят в Атина, Белград и Будапеща, заобикалят ни, с което се създава едно излишно напрежение”, обясни Борисов. По думите му, политиката на страната ни трябва да е балансирана спрямо всички.
„Това е среща на външните министри, така че руският външен министър Лавров има среща и с турския външен министър и с българския и предполагам на 4 очи с всички.
Ние имаме да решаваме енергийни проекти с тях.
Имаме да решаваме доста неща в областта на визовия режим и облекчаването му. Знаете има и санкции, тази година няма да паднат, но догодина поне да се облекчат в сферата на селското стопанство, защото там търпим огромни загуби към момента”, обясни премиерът.
След срещата с руския си колега, първият ни дипломат Даниел Митов заяви, че
енергийните проектите между ЕС и Русия ще се развиват по европейските правила.
За първи път от две години насам се провежда среща между български и руски външен министър.
Според ръководителя на българската дипломация Даниел Митов разговорът с руския му домакин Сергей Лавров е бил много открит и той е имал възможност да постави на масата повечето от откритите въпроси и проблемни моменти, които са се понатрупали. Министър Митов постави акцент върху енергийният аспект на двустранните ни отношения.
„Ясно е също така и че енергийните проекти между Руската федерация и европейските държави членки на Европейския съюз ще трябва да се развиват. Това енергийно сътрудничество обаче трябва да става по европейските правила и одобрените от Европейската комисия проекти“, обясни Митов.
По отношение на
разговорите с турския си колега Мевлют Чавушоглу,
Митов заяви че това е била възможност да обсъдят общия дневен ред между ЕС и Турция в контекста на миграцията.
„Аз поставих естествено и въпроса за изпълнението на споразумението за реадмисия между Европейския съюз и република Турция, като в момента се работи по изработването на пътна карта за постигането на визова либерализация.
Европейската комисия води преговори с турското правителство, като ние държим за възможно най-бързо започване на изпълнението за реадмисия между Европейския съюз и Турция, което е и едно от условията за постигането на визова либерализация така или иначе“, обясни българският министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!