Н амирам за крайно безотговорни внушенията, направени от руския министър на външните работи Сергей Лавров в днешното му изказване пред Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация, че се обсъждала подялба на Република Македония между Албания и България.
Това се посочва в изявление на българския външен министър Даниел Митов, разпространено от пресцентъра на МВнР.
Добре известни на всички са премеждията, през които Република Македония премина по пътя на установяването и укрепването на нейната държавна независимост и суверенитет.
През цялото това време именно България бе страната, която даваше най-голямата подкрепа за независимостта на Република Македония и стана гарант за нейната териториална цялост, заявява Митов.
Той припомня, че България бе страната, която първа призна Република Македония и това решение по думите му беше от ключово значение за стабилността в Югоизточна Европа.
Опитите да се поставя под съмнение европейският ред в региона и териториалната цялост на Република Македония са недопустими.
Стабилността на всички страни от Югоизточна Европа е от първостепенно значение за нас и опитите на външни за региона страни за нейното подкопаване чрез подобни внушения трябва да бъдат прекратени, се посочва в изявлението.
България ще продължи да бъде гарант за независимостта и териториалната цялост на Република Македония и в това не може да има никакво съмнение, заявява българският външен министър.
По-рано в сряда руският министър на външните работи коментира, че събитията в Македония са продиктувани от желание да се въздейства на правителството на премиера Никола Груевски във връзка с отказа му да се присъедини към санкциите срещу Русия.
Според руския първи дипломат се полагат усилия правителството на Груевски да бъде обвинено, че не изпълнява задълженията си към хората, но зад това в действителност се крие "желание да се окаже натиск върху него заради отказа (на Македония) да се присъедини към санкциите срещу Русия и във връзка с подкрепата за "Южен поток" и готовността за сътрудничество при реализацията на други варианти за доставка на гориво, включително за т.нар. "Турски поток".
"Много тъжно и опасно е, че за тази цел се полагат усилия да се използва албанският фактор", добави министърът. "Преди много години имаше сериозни противоречия и тогава бе подписано Охридското споразумение (през 2001 г., бел.ТАСС).
А сега се говори, че Македония трябва да се федерализира още по-дълбоко, и дори се изказват идеи защо тя да не бъде разделена: една част да бъде дадена на Албания, а друга - на България", посочи още Лавров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!