В ъншният министър в служебния кабинет Даниел Митов очаква сериозен ресор в бъдещата Европейска комисия.
Митов припомни, че Кристалина Георгиева е номинирана освен за нов мандат като комисар, също и за поста върховен представител по външните работи на ЕС. Работим по реализацията на тази цел, в координация сме с партньорите ни в ЕС, отбеляза министърът.
Комисар Георгиева се ползва с изключителен авторитет и безкрайно уважение, извън всякакво съмнение е, че тя ще получи по-сериозно портфолио в следващата ЕК, коментира служебният министър на външните работи. Нещата обаче зависят и от други фактори извън контрола на българската дипломация, от партийните баланси на европейско ниво, допълни той.
"В един бъдещ състав на ЕК ние ще настояваме за това ресорът на българския комисар да е един от приоритетните за ЕС, такива има много, евентуалните ни усилията ще бъдат в нещо, в което комисар Георгиева е доказан специалист. Комисар Георгиева е с широк профил, работила е по много теми, част от тях са финанси, околна среда и т.н. и те попадат в спектъра на това, което искаме", заяви Митов.
На пресконференция днес той представи своя екип и приоритетите в работата на министерството, като открои организацията на изборния процес в чужбина, работа по номинацията на Кристалина Георгиева, подготовката на България за председателството на ЕС през 2018 г.
Министърът каза, в отговор на въпрос, че военните успехи на самопровъзгласилата се "Ислямска държава" не могат да бъдат подминавани с лека ръка.
Министърът беше попитан как ще коментира публикация в "Билд" за идея иракските кюрдски сили да бъдат снабдявани с автомати "Калашников" от България и Румъния. Когато говорим за военна помощ - ясно е, че ЕС и държавите-членки са силно обезпокоени от случващото се в Ирак. Франция вече изпрати военна помощ, Германия ще изпрати такава, това беше ясно заявено. Чехия обмисля изпращането на такава, Великобритания също се включи, каза Митов.
По думите му в България решение по въпроса не е взимано и ако има официално запитване, въпросът ще трябва да бъде обсъден и да се види имаме ли такава възможност. Трябва да се направи и проучване за наличности и изцяло да бъдат оценени възможностите ни. Но пак подчертавам - не можем да оставаме безучастни, коментира министърът.
На въпрос, свързан с дипломатите с установена съпричастност към бившата ДС, Митов заяви, че такива хора няма да бъдат изпращани като посланици. "В рамките на един служебен кабинет няма как да започнем да правим радикални тежки промени", подчерта Митов и добави: "Беше казано, че служебното правителство няма да прави чистки. Хората трябва да бъдат оценявани по техните професионални качества. Хората във външно министерство трябва да работят спокойно, а не да се притеснявай кой ще бъде сменен или няма да бъде сменен", каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!