Ден след изборите за парламент въпросът защо над 4 милиона български граждани зарязаха гъбите и хукнаха към урните продължава да търси своето обяснение.
И наистина ли народът се оказа по-добър политик от обиграните партийни лидери. С тази въпроси "Стандарт" се обръща към Мирослава Радева, шеф на МБМД - агенцията, която прогнозира най-висока избирателна активност и на практика позна цифрата на избирателите, отишли до секциите за гласуване на 5 юли.
- Г-жо Радева, кои бяха изненадите според МБМД на парламентарния вот?
- Изненадите бяха две. Но сред тях, поне според мен, не е високата избирателна активност. Прогнозирах я два дни по-рано между 3 900 000 и 4 млн. и 100 000 гласа.
Дори очакванията бяха, че може да се надхвърли тази граница според данните на МБМД - повече избиратели да отидат до урните, отколкото през 2005 г., но по-малко от 2001 г.
Изненада обаче беше изключително прагматичният вот на хората, който се концентрира в ГЕРБ. Оттук се получи разминаването с предварителните прогнози, които, дори и нашите, не бяха толкова високи за ГЕРБ.
Дистанцията се виждаше, нарастването й също, но очаквахме протестният вот да се разпилее и към по-малките партии. Но избирателят очевидно доста прагматично в последния момент реши да съсредоточи вота си в една посока.
Другата голяма изненада на тези избори е крахът на политическото инженерство.
Аз специално съм страшно удовлетворена от това, защото се впрегнаха щури усилия, издевателства даже върху конституцията, за да се прокара мажоритарен вот, чрез който да се подцени волята на избирателите в големите индустриални центрове за сметка на районите с повече селско население.
Целта беше ясна - да спечелят БСП и ДПС повече мажоритарни кандидати от ГЕРБ. А резултатът е бумерангов. В крайна сметка ако бяха запазили пропорционалната система, БСП щеше при тези резултати да има шест мандата повече. Сега загуби и тези шест мандата и се постави в унизителното положение да има почти равен резултат с този на ДПС.
- Как си обяснявате голямата активност на хората, защо толкова много избиратели отидоха до урните?
- На хората просто им писна да се опитват да ги правят на маймуни. Имаше много силни протестни настроения. Ако БСП бяха заложили на кампания в по-умерен стил, малко по-скромна дори, вероятно нямаше да загубят така драматично.
Но те решиха да играят ва банк с много груба кампания, арогантно. Дори на пресконференцията в изборната нощ Станишев се държеше като че ли все още е в кампания. Потресаващо. Продължаваше да се опитва да продава на избирателите успехите на партията - колко много били направили БСП и как едва ли не сега започват лошите дни...
- Нещо "като не ни разбраха" след изборната загуба на Иван Костов и синьото управление?
- Да, точно така. Не ни разбраха, ние всъщност добре си свършихме нещата, ама те някак си се оказаха глупави за нас! Много беше нелепо, в този момент трябваше да се поеме отговорност за обърканите ходове на БСП, променянето на изборното законодателство в последния момент, грубата, агресивна, арогантна кампания, включително този клип с брадвата, който напомня стила на Хичкок.
Много беше точно определението на Бойко Борисов: "Ние като вампири с Костов излизахме от едни клипове." Впрочем точно този клип накара Иван Костов да се чувства победител на изборите - БСП така го демонизира, че влизането му в парламента изглежда огромен успех.
- Резултатът на Синята коалиция не е ли по-скоро нисък?
- През 2005 г. 280 000 гласа, колкото получава сега Синята коалиция, са набрали само СДС. Отделно Демократи за силна България са получили още 235 000. А БНС, където тогава бяха и земеделците на Анастасия Мозер, са имали 190 000. Общо над 700 000 гласа преди 4 години, сега 280 хиляди. Сините са доволни от това, че не са изпаднали от парламента, както стана с НДСВ.
- Доволни са и от това, че се провалиха проектите Бойко Борисов да няма с кого да се коалира и властта да остане на практика същата.
- Провалиха се в крайна сметка точно опитите за политическо инженерство, които бяха от типа "няма вие да кажете кой ще бъде следващият премиер, ами ние ще ви кажем как ще изберете нас". Две години преди това, включително и мои колеги социолози се упражняваха на тема как единствената възможна коалиция е ГЕРБ и БСП.
- Коалицията явно е друга, но кои са капаните пред Бойко Борисов като следващ премиер на страната?
- Хубавото е, че стана това, което беше заявил Борисов: че ще прави кабинет, само ако има над 90 депутата. Това всъщност беше и желанието на хората в нашите анкети - една партия да поеме отговорност за управлението, да си носи категорично отговорността. Смятам, че това е много добро решение - ако си правят грешки, да си платят цената след известно време, хората да ги оценят по свършеното. А не да имаме коалиция, в която всеки ще се оправдава с другия. И взаимно ще се крепят. Сега, разбира се, тъй като ГЕРБ няма да има пълно мнозинство, ще трябва да търси подкрепа от Синята коалиция, от РЗС, а това въобще не е лесно. Не мисля, че там пътят ще бъде постлан с рози.
- Какво заплашва Борисов - да се разпадне мнозинството ли, Костов да поиска да командва властта или?
- Костов няма нито възможност, нито намерение да обсебва властта. Иван Костов заслужава поздравления заради толерантното си държане към ГЕРБ. Казва, че няма претенции за министерски кресла, твърди, че подкрепя политика, която да бъде свързана с възвръщане престижа на страната в лоното на европейските ценности. Всички искаме това. Поведението му засега изглежда доста принципно, остава и да се случат нещата реално.
- Не виждате никакви опасности пред управлението на ГЕРБ, така ли?
- А, напротив - тепърва ще се изяснява доколко тези предварителни обещания ще се сбъднат, въобще не мисля, че на Борисов ще му бъде лесно. Но ситуацията все пак е по-добра, отколкото предварителните прогнози предвещаваха. Защото осем партии, дори 7 в 41-ото народно събрание партии, щяха да усложнят още повече нещата. Затова е добре, че ГЕРБ постигнаха доста повече от очакваното.
- Всъщност се оказа, че докато политиците харчеха пари, за да заблудят хората, народът им показа как се прави политика?
- Така трябва да бъде. Народът за пореден път каза "не" на политическите инженери. И още: "Вие предполагате, пък ние разполагаме", доказаха избирателите. Върховният суверен е народът, няма какво да се лъжем. Проблемът обаче е, че политиците все се изкушават да се правят на големи стратези и конструктори. БСП са поредната жертва на тези стремежи. И на ДПС, разбира се. Доган всъщност е унищожил всичките си политически партньори, още от 1991 г. насам. Още от синьото правителство на Филип Димитров. И е много хубаво, че избирателите наказаха политическата арогантност и на БСП, и на ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!