Здравният министър Анна-Мария Борисова определи днес като абсурд съществуването на 430 болници за 7,5 млн. население.
Борисова казала това на срещата с медици в Кърджали, на която е представила необходимостта от реорганизирането на системата на здравеопазването, съобщи БГНЕС като се позова на говорителката на областната администрация Милена Димитрова.
През май, месец след като стана министър, Борисова каза, че болниците в страната ще останат 130, а останалите ще бъдат преобразувани в заведения за долекуване и продължително лечение.
Изпаднали сме в абсурдната ситуация да поддържаме над 430 болници за 7,5 млн. души население и всички работят с касата, по света това е немислимо, особено в условията на криза, казала министър Борисова.
Тя огласила стряскащи факти за настоящото статукво, което обезкръвявало здравеопазването.
Според нея хроничната болест на здравната система у нас били свръххоспитализациите.
От 1,2 млн. през 2001 г. през 2009 г. те са достигнали 1,85 млн. Така всеки четвърти българин влизал в болница поне веднъж годишно.
Имало клинични пътеки, по които здравната каса се източвала постоянно - за световъртежи, бъбречни колики, диабетна полиневропатия.
"Премятат се пътеки, а резултатът е харчене на пари и никаква ефективност, В Европа се прави точно обратното - там се съкращават "скъпи" легла за активно лечение и се разкриват легла за долекуване. При нас няма нито едно, ако не броим центровете за рехабилитация", е пояснила министърката.
Тя казала, че първата стъпка на реформата ще бъде част от леглата за активно лечение да бъдат пренасочени за долекуване на пациенти с ясни диагнози, изискващи поддържащо лечение - като диабета, или възстановяване, като ортопедичните случаи, а част от клиничните пътеки да бъдат изведени от болниците.
За пример били дадени очните отделения, чието съществуване губело смисъл, тъй като съвременните очни операции не изисквали продължително стационарно лечение.
Наред с многото болници проблем на системата са малкото лекари. 14% от медиците в болниците са пенсионери, 15% - нямат специалност, а анестезиолозите и патолозите в страната са под критичния минимум, алармирала д-р Борисова.
По новите медицински стандарти леглата в болниците са групирани в четири направления, като превес от 50 до 60% се дава на ортопедията. До 25% от леглата ще са за хирургични интервенции, 10-15% - за педиатрията и акушер-гинекологията. Всички болници ще разполагат с детско отделение и отделение по вътрешни болести.
Неврологиите ще бъдат запазени заради растящия брой на инсултите, а хирургия и АГ в общинските болници ще има само там, където покриват стандартите, обяснила министър борисова.
Тя посочила за пример Франция, където незабавно се закриват хирургиите, в които се извършват под 1 500 операции годишно.
Диспансерите по региони ще се присъединят към болниците, тъй като поглъщат огромни средства за поддръжка на сградния фонд и режийни разноски.
Здравният министър съобщила, че държавата ще инвестира 148 млн. лева за високотехнологично оборудване и ще създаде големи сертифицирани по европейски образец лаборатории, до които ще имат равен достъп пациенти и от най-отдалечените краища на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!