Ако до лятото бъде приет Законът за изземването на имущество, придобито от престъпна дейност, и се реализират серия от действия, които са част от стратегията за съдебна реформа, Европейската комисия ще даде ясна оценка, че реформите в България наистина са необратими.
Това каза министърът на външните работи Николай Младенов по повод пубикувания днес междинен доклад на Европейската комисия (ec.europa.eu) по механизма за сътрудничество и проверка.
Министърът определи доклада като положителен, даващ реална оценка на свършеното до момента и фиксиращ ясно това, което трябва да бъде направено.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова коментира в изявление до медиите, че за първи път в междинен доклад се представя работата на широк кръг институции, което е оценка за цялостен подход и консолидиране на усилията на всички национални власти. По думите й в документа има
отчетливи са препоръки за усъвършенстване на системата за назначаване на висшите длъжности в съдебната система
така, че да бъде гарантирана отчетността и прозрачността. Правосъдният министър посочва, че за пореден път ЕК потвърждава тезата си, че България трябва да развива законите си в посока, позволяваща работа по анонимни сигнали. Като добър законодателен модел за това оценявана проекта на Закон за отнемане на незаконното имущество.
Попова изтъква, че се насърчава специализацията в съдебната система и действията на прокуратурата по по-нататъшното изграждане на Единната информационна система за противодействие на престъпността, както активността на Изпълнителната агенция "Медицински одит".
От ЕК акцентират върху важността на специалните разузнавателни средства като способ за събиране на доказателства при противодействие на организираната престъпност, посочва Попова.
В документа, без да се споменават имена, е отбелязано, че "след публикуването на съдържанието на звукозаписи от подслушване е била изразена известна обществена тревога за прилагането и контрола на СРС". След това е описано как българското законодателство третира този проблем.
Следва заключение, че е важно България да гарантира строго съблюдаване на законите при използването на СРС-та.
При представянето на междинните доклади за България и Румъния говорителката на Европейската комисия Пиа Хансен, цитирана от БНР, отхвърли тезата, че мониторинговият механизъм се превръща в пречка за влизането на България и Румъния в Шенген заради връзката, която правят някои други държави членки.
"Ние не правим такава връзка, но както подчерта и комисар Малмстрьом, установяването на доверие между страните е важно", каза Хансен.
Министрите: ЕК ни дава отчетливи препоръки
Не правим връзка между доклада и Шенген, но установяването на доверие между страните е важно, каза говорителката на ЕК
18 февруари 2011, 19:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!