"Вотът на недоверие на кабинета "Орешарски" е несъстоятелно мотивиран и няма да успее.
Правителството постигна много и може би необичайната обстановка, в която работи го мобилизира.
Ако продължи да работи със същото темпо, хората скоро ще усетят и по джоба си резултатите от общите ни усилия да облекчим живота им", казва в интервю за БТА председателят на Парламента Михаил Миков.
Ето какво още казва той:
- Ще успее ли внесеният от ГЕРБ вот на недоверие към правителството?
- Убеден съм, че вотът на недоверие няма да успее. Мотивите са несъстоятелни. ГЕРБ ще се опитат да търсят отговорност в Парламента за нещо, което е перспектива на политика, която е изключително необходима за България.
Защото в предишния програмен период ние изгубихме доста време в проектиране. А днес е необходима специална държавна политика, за да бъдем по-успешни в реализацията на проектите с европейски средства.
Когато идват чужди инвеститори, трябва да има готови проекти, за да може да се случват така желаните големи чужди инвестиции.
Вот на недоверие се внася за търсене на политическа отговорност за реализирана политика, а новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране тепърва се създава. Опозицията направи стъпка "накриво", като избра точно тази тема.
- Как ще коментирате завръщането на ГЕРБ в парламентарните комисии?
- Чудесно е, че ГЕРБ намира мястото си Парламента. Дано да е искрено това завръщане, а не от една страна да стоят в Парламента, а от друга - да подтикват напрежението по улиците на София.
ГЕРБ може да изгради един сериозен образ на дясна политическа формация в българския парламент, да артикулира параметрите на дясната политика, която е алтернатива на сегашната. Не вярвам да са застинали на платформата "Дянков".
- Премиерът оцени работата на кабинета в неговите първи 100 дни с "много добър"? Какво оценка му давате Вие?
Правителството постигна много и може би необичайната обстановка, в която работи, а тя е меко казана необичайна, го мобилизира. Така че дотук то е успешно и ако продължи да работи със същото темпо, хората скоро ще усетят и по джоба си резултатите от общите ни усилия да облекчим живота им.
- Оценката Ви за работата на Парламента?
- Доста неща се свършиха от старта на 42-рото Народно събрание в областта на законодателството и парламентарния контрол - в социалната сфера, в законодателството, довело до понижаване на цената на електроенергията, до увеличаване на детските надбавки, премахване на данък "Колиба" и вечния обвиняем и др.
Правителството и независимите регулатори започнаха да се отчитат редовно пред Народното събрание. Първата сесия на Народното събрание беше успешна, смятам, че и втората ще бъде добра.
- Каква ще е законодателната програма в новия парламентарен сезон?
- Приоритетите в дейността на Народното събрание ще бъдат Законът за обществените поръчки, Изборният кодекс, отчетите на съдебната власт и на независимите регулатори, които бяха забавени с няколко години.
Парламентът има доста амбициозна законодателна програма, насочена към борбата със злоупотребата с монополно положение, като това засяга предимно Закона за обществените поръчки.
В областта на земеделието ще трябва да се разглежда въпросът за това какво се случва с така наречените бели петна - арендаторите, които не изплащат арендните си вноски.
През този сезон трябва да се акцентира върху надзора на комисиите, които би трябвало да регулират процесите в икономиката, които се отразяват пряко на живота на българските граждани. И най-важното - предстои приемането на бюджет 2014 г. Това ще бъде бюджет на променената политика, обърната повече към хората, а не само към фискалните нужди на държавата - т.е. смяна на политиката "Дянков". Очертава се новият парламентарен сезон да бъде напрегнат.
- Кабинетът поиска помощ от ЕС за справяне с голямата вълна бежанци от Сирия в България? Как ще коментирате ситуацията?
- Нормално е да поискаме помощ в тази ситуация. С увеличаването на броя на бежанците от Сирия в България възможностите за осигуряване на нормални условия на живот вече се изчерпват. Затова се налага да потърсим помощ в рамките на европейската солидарност. Вече имахме такива разговори с еврокомисар Кристалина Георгиева и аз, като председател на Народното събрание, и премиерът. В такива времена се проявява европейската солидарност за справяне с проблема.
- В публичното пространство се чуха мнения за евентуално затваряне на границата ни с Турция, за да се спре бежанската вълна? Възможно ли е това да се случи?
- Въпросът за затваряне на границата за бежанците не стои на дневен ред и не трябва сега да се коментира. В момента е по-важно да се потърси европейска солидарност.
Границата на България е и шенгенска граница на ЕС и трябва да се ангажира не само национален ресурс, за да се справим и да решим този проблем. Най-лесното е да се затвори границата, но какво ще стане, ако други затворят границите си към България. Нашите партньори в Шенген трябва да си дават сметка, че в тази сложна за малка България ситуация днес ние пазим европейската граница и изпълняваме всички шенгенски ангажименти.
И въпреки отношението на някои европейски страни за нашето членство в Шенген ние стриктно изпълняваме шенгенските си ангажименти. Убеден съм, че френският министър на външните работи също трябва да оцени какво прави България на Югоизточната граница на Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!