У мерен оптимист съм за това дали парламентът ще работи, заяви председателят на Народното събрание пред БНТ. Той все пак изрази надежда, че депутатите ще проявят разум да участват в пленарните заседания.
"Важното е да се приемат тези закони, които са договорени. Една част са свързани с ратификации, други с европейски директиви. Добре е да не се изкушават депутатите да инициират други закони, които са свързани с партийни интереси", подчерта Миков.
Той посочи, че ангажимент на НС е да се произнесе за пореден път по закона за защита на конкуренцията. Много важни неща няма да могат да бъдат приети - главният инспектор трудно ще бъде избран, защото са разединени депутатите, поясни парламентарният шеф. Има и закони, които са свързани с решения, предизвикващи противопоставяне на парламентарните групи.
"Не може и не бива този парламент да подготви и закони за следващия. Възможно е парламентарните групи да подготвят програми, с които да започнат в следващия парламенти", поясни Миков по повод твърдение от вчера на Атанас Мерджанов, че може отсега да се подготвят закони за 43-ото НС.
Миков не е оптимист и за бързо връщане на доверието към парламентаризма.
"За 20 дни доверието няма да се промени. И вчера се видя, ГЕРБ не дойдоха на срещата с работодатели и синдикати, направиха си сами среща. В последните години има остро конфронтационно поведение и това се отразява на доверието. Интересно е, че синдикати и работодатели се сещат в трудни моменти за институциите, а в останалото време имат неуважително поведение. Очевидно изборите не са тези, които дават доверие и легитимност, и ако дадат, то е за кратко", каза Миков.
В следващия парламент България все повече ще изпада в ситуация, при която изборите не дават доверие и легитимност в институциите, смята той. Този манталитет на неуважително отношение се появи през 2009 г., смята Миков.
Просташките изказвания се превърнаха в белег на политическа атрактивност. Трябва всеки да се огледа как се е държал с институциите, за да може лека полека да се върнем към доверието, заяви председателят на НС.
Според него сега е рано за оценка на 42-ото НС. "Ще я дам накрая. Нямаше мнозинство и това се отрази върху политиката, която се провеждаше. Имаше бойкот от страна на опозицията. Дано това не се превърне в тенденция. Не съм очаквал, че има парламентаристи, които смятат, че е политически изгодно да бойкотираш работата на парламента", каза Миков.
"Българският парламентаризъм трябва да е все по-скучен и работен, а не атрактивен, без церемонии по откриване и закриване. Най-важно е да е работещ, да реализира парламентарен контрол, да приема закони, след като мотивите са обсъдени така, че да станат ясни на гражданите", коментира Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!