П оведението на ГЕРБ е изцяло насочено към създаване на напрежение, ескалация и деструкция.
Това каза председателят на Народното събрание Михаил Миков в ефира на БНР.
Във връзка със завръщането на партията на Бойко Борисов в Парламента само при обсъждането на темата за предсрочни избори, председателят на Парламента коментира иронично, че от такава позиция лъха особен "конструктивизъм".
Миналата седмица позицията на ГЕРБ беше друга, заяви Миков.
"Връщането на ГЕРБ ще стане факт, когато те предложат попълване на състава на комисиите със свои членове, ръководствата на комисиите, ако искат. Разбирам, че миналата седмица искаха, тази седмица не искат. В ръководството на парламента също разбирам, че миналата седмица искаха, а тази седмица – не искат", каза още той.
По отношение на очакваните протести в сряда, Миков коментира: "Надявам се, че ще има разум както в тези, които организират протестните прояви, така и в политическите партии, които се опитват да извлекат дивиденти от това, което се случва около парламента, да не се стига до насилие и да не се стига до блокиране на работата на институция, която са избрали българските граждани".
Възможно е, когато въпросите на демокрацията се решават извън институците, площадите да започнат да говорят и да изразяват позиции. Въпросът е дали това е добре за българската демокрация, добре за управлението на държавата, добре за необходимата стабилност, особено в тази ситуация, когато икономическата криза ни заобикаля и е при нас и когато се създава една тежка ситуация в Близкия изток около Сирия и само това е черешката на тортата.
Мисля, че тази седмица в дневния ред на парламента темата Сирия ще присъства по един убедителен начин.
Не искам да предопределям преди да сме обсъдили тези въпроси с парламентарните групи и на председателски съвет, но определено темата ще присъства в дневния ред на НС. Миков смята, че все още е рано НС да излезе с декларация по темата за Сирия.
"Мисля, че първо трябва да получим достатъчно обективна информация от изпълнителната власт, която полага много усилия, която приоритетно извади темата, включително в Съвета по сигурността към МС, тема, която присъства и в решенията на МС за осигуряване на баежанците като последица от това, което се случва в Сирия", заяви Миков.
По думите му всичко това ще бъде и тема на парламента през тази седмица.
Във връзка с отношенията между парламента и президента при назначаването на шефовете на НСО и НРС, Миков заяви: "Усетих тези дни една особена ревнивост по този въпрос от страна на президента и много интересно, че в предишния парламентарен мандат, той нямаше такава ревнивост, когато тези въпроси се обсъждаха. Всъщност в парламента са внесени законопроекти оттогава, които предвиждат същото. Сега тази смяна на позицията ще трябва да получи сериозни аргументи какво толкова се е променило. Не може президентът да предопределя в условията на парламентарна република парламентарните решения нито като дневен ред, нито като съдържание по същество".
Председателят на парламента коментира и изказването на Георги Първанов, който заяви, че БСП има нужда от смяна на ръководството:
"Ако потърсим аналогия с това, което се случва в страната – 20 дни след изборите да се организира искането за оставка на правителството, по същия начин звучи и това искане на Първанов - конгресът беше скоро", смята Михаил Миков.
"Има механизми във вътрешнопартийния устав, има форуми, на които се поставят тези въпроси, но то трябва да се чете и в ситуацията на цялостната подкрепа на правителството, защото смятам, че е малко лицемерно да казваш, че подкрепяш правителството, а в същото време да искаш оставката на ръководството на основната политическа партия, която стои зад правителетсвото", каза още Миков.
На въпрос дали обвинява Георги Първанов в лицемерие, Миков заяви, че това не е обвинение, а констатация.
Миков заяви, че засега няма среда за предсрочни избори. По думите му сега предстои бюджетът за следващата година.
Цялото интервю с Михаил Миков на сайта на БНР
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!