П редседателят на Народното събрание Михаил Миков заяви в пловдивското село Граф Игнатиево, че ще разговаря с ръководителите на парламентарните групи заради липсата на кворум, но отказа да прогнозира дали до разпускането си парламентът ще заседава.
"Нека всяка парламентарна група и всеки отделен народен представител да си направи ясна сметка от това бездействие -
блокиране на Народното събрание, какви последици произтичат", заяви Миков, цитиран от БНР.
"В политиката първо се мисли, после се действа.
Нека народните представители обяснят на своите избиратели защо в момента парламентът не работи и какво произтича от това", посъветва Миков.
Според него има неотложни решения и законопроекти, които това НС трябва да приеме до разпускането си.
"Днес трябваше да приемаме ратификация на взаимни споразумения със Световната банка,
които са свързани с пътищата, с водоснабдяването, с отпускане на тези средства, които едва ли ще се харчат от това правителство, но ще се харчат от България. Забавянето им може да доведе до там, че да не се сключат тези споразумения. Друг важен въпрос, който България е длъжна да разгледа като член на ЕС, е ратифицирането на споразумението за асоцииране в Европейския съюз на Молдова, Украйна и Грузия. Ратифицирането има краен срок до началото на октомври, а от началото на август Народното събрание се разпуска.", коментира още Миков.
Поне за гласуване на оставката на кабинета "Орешарски" председателят на Народното събрание очаква да има кворум и
"това, което всички толкова време очакваха - да се случи".
Относно промените в Наказателния кодекс, предложени от БНБ и внесени в парламента от депутата от ДПС и председател на бюджетната комисия Йордан Цонев, предвиждащи разпространителите на информация за банките, която може да доведе до паника сред населението, да се наказват със затвор между 2 и 5 години Миков заяви, че
не бива да се абсолютизира ролята на наказателното право.
"Не може всичко, което се случва в нашия живот, да бъде ограничавано, спирано единствено и само със заплаха от наказанието лишаване от свобода. Защо след като Централната банка има възможността да налага солени глоби - 10-20 хил. лв. за това, което се е случило, не е използвала този механизъм досега", категоричен бе председателят на парламента.
По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че парламентарната му група няма да участва в работата на НС, докато правителството на Пламен Орешарски не депозира своята оставка. Депутатите от опозицията не се регистрираха за пленарното заседание в четвъртък. Това действие на народните представители от ГЕРБ бе осъдено последователно от зам.-председателя на парламента Мая Манолова и лидера на ДПС Лютви Местан.
"Добре са го измислили - заплатата им върви, не идват да работят, ще се забавляват някъде по морето или на други дестинации", коментира Манолова.
Местан пък призова политиците да бъдат последователни в думите и действията си и да не се поддават на безотговорно отношение, пропилявайки последните работни дни на 42-рото Народно събрание.
Още във вторник пък депутатите от "Атака" обявиха, че напускат парламента до 6 август, когато трябва да се разпусне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!