Посланиците, които се ангажираха с позиция за случващото се в страната, трябва да бъдат достатъчно активни и днес и да изкажат позиция, която да върне обстановката в страната в рамките на законността и на нормалното функциониране на парламента в една демократична страна.
Това заяви пред БНР председателят на Народното събрание Михаил Миков в
коментар на случилото се през тази нощ около сградата на парламента.
Преди повече от две седмици посланиците на Франция и Германия излязоха с обща декларация за протестите. По-късно към тях се присъедини и посланикът на Нидерландия. Това предизвика недоволството на ръководството на БСП и на кабинета. Външният министър Кристиан Вигенин заяви първо, че "критичните оценки не могат да се отнесат към правителството", а след това и че "има граници, които посланиците не бива да пресичат". Депутатът Татяна Буруджиева пък каза, че в друга държава посланиците на Франция и Германия вече щели да бъдат изгонени заради декларацията им.
Всеки трябва да си зададе въпроса къде иска да отиде България. Всеки български гражданин трябва да си зададе въпроса "Накъде вървим?", каза той.
Готови сме да чуем всички граждани, но гражданите трябва да могат да чуят своите политици,
да уважават демокрацията, защото тя е най-доброто измислено поне засега, подчерта Миков.
Според него лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е печелившият от ескалацията на напрежението, "той го желае и стимулира всячески".
Председателят на Народното събрание отказа да коментира дали е било добра идея да се прави опит да бъдат изведени депутатите и министрите от Народното събрание с автобус.
"Няма да давам оценки за чужди отговорности, оценките се дават от специалистите, времето ще покаже.
Има принципен въпрос за това дали има ресурс в България да се установява законност", заяви председателя.
Според него снощното обръщение на президента е закъсняло. "Не може априорното непризнаване на изборите и на институционалния смисъл на Парламента и всички останали институции да доведе България до нещо добро. Не можеш да се движиш воден само и единствено от политически цели, а се страхувам, че президентът се изкушава именно от това", заяви Миков.
"Ние не се притесняваме от предсрочни избори,
но те няма особено да променят политическата конфигурация, напротив, България ще влезе в спирала на делегитимация на институциите", заяви председателят на Народното събрание.
Кога ще има избори зависи от ситуацията в цялата страна и от нагласите на хората не само в София, но и в останалите населени места, добави той.
Големият проблем днес е конфронтацията, зад която стоят определени икономически интереси, която придобива понякога политически, а понякога квазиполитически измерения, каза още Михаил Миков.
При нас политиката се превърна в аритметика, а не в отстояване на платформи и законодателни програми. Никой не коментира мерките на правителството, никой не коментира какво се случва в България във финансовата перспектива до 2020 г., никой не коментира как ще се платят задълженията на държавата към малкия и средния бизнес, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!