"Притеснява ме, че никой не мисли за бъдещето. Бъдещето ще бъде трудно, но не безперспективно. Това, което се случи ... с "Южен поток" е бъдеще за България, като реализация на геостратегическо място. Още такива неща трябва да се случват", коментира председателят на Парламента Михаил Миков пред "Всяка неделя".
Той не подмина темата и за студентските протести.
По мнението му зад тях има режисура.
"...Реформаторския блок заяви тази подкрепа, която свали непартийната кожа, която се опитваха да покажат от началото. Тук не става въпрос за протестни действия, а за окупационни действия.
Те трябва да предизвикат затормозване на една система, каквато е Ректоратът на Софийския университет, което да даде обществен отзвук. Реформаторския блок смята, че по този път могат да стигнат до предсрочни избори", каза Миков.
Според него най-голямата аудитория в СУ - 272, не се окупира от студенти, които учат там, което също говорело за организираност.
"Търси се връщане към студентските протести от 1990 г., за да се създаде усещане за новия революционен порив. Когато студентите са тръгнали, тогава става дума за по-големи неща - да се смени система. Аз не чух студентите да искат да направят това, тази основа липсва, за да тръгнат масово всички студенти", допълни Миков.
На въпрос дали има опасност да не мине бюджет 2014 при предстоящото му гласуване, Миков отбеляза, че винаги има такава възможност.
Ако това се случи обаче, тогава "се отива на избори",
каза Миков.
"При такава конфигурация в Парламента мисля, че бюджетът ще мине, защото една голяма част от народните представители, дори и тези от ГЕРБ, разбират, че политиката "Дянков" беше пагубна за България. Нужна е нейната смяна. Този бюджет всъщност е смяната на тази политика, от която дори и ГЕРБ се отрече", обяснява Миков.
"За мен в бюджета може би наистина има елемент на предизборност.
Така да се каже - до май, пък после ще видим.
Има свръхнапрегната приходна част, която може би е трудноизпълнима. Заложени са повече приходи и то на фона на едно доста трудно за квалифициране изпълнение на деветмесечието на приходната част, което продължава да бъди тревога затова дали приходите ще се изпълнят и през тази година", каза коментира бюджета във "Всяка неделя" депутатът Менда Стоянова от ГЕРБ.
Румен Гечев от БСП обаче отрече бюджетът за догодина да е правен с оглед на предсрочни избори.
"Това е бюджет, който е социално ориентиран. За социални цели са предвидени 11 млн. лв.", посочи депутатът от левицата.
"Политиката на новото правителство и на управляващото мнозинство е размразяване на доходите. Не бива обаче да лъжем гражданите - не можем да си позволим да развържем кесията по две причини - ограниченията на ЕС и защото не можем да рискуваме финансовата стабилност на страната. Няма правителство, което да не иска да повиши жизнения стандарт на хората", каза Гечев.
На свой ред Менда Стоянова отбеляза, че правителството е дало противоречиви обещания.
"За мен няма ясна идея за здравеопазването. В бюджет 2014 са предвидени около 114 милиона повече за здравеопазване. Нали разбирате, че с анонса, че 100 милиона ще останат неразплатени към болниците и ще бъдат прехвърлят за януари, това означава, че нищо не се увеличава", даде пример Стоянова.
Според Гечев обаче това е заварено положение от предишното правителство, като уточни, че бившият финансов министър Симеон Дянков е
взел от Здравната каса 1,5 млрд. и ги е прехвърлил за погасяване на бюджетния дефицит.
На това Стоянова отговори, че подобно твърдение е огромна спекулация и обясни, че парите са във фискалния резерв. По нейните думи тези пари могат да бъдат върнати на сметката на Здравната каса по всяко едно време.
Аз по никакъв начин не виждам политики в този бюджет, заключи Менда Стоянова по отношение на бюджета за догодина.
Бюджетът е балансиран добре и няма никакви причини да не мине в Парламента, каза пък Гечев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!