Приписваните на Министерството на финансите (МФ) антикризисни мерки на правителството не отговарят на истината.
Това съобщиха от пресцентъра на финансовото ведомство по повод на тиражирани днес в някои вестници антикризисни мерки.
По-късно от пресслужбата на Министерски съвет също заявиха, че подобни мерки не са предлагани от Министерството на финансите за обсъждане нито на правителството, нито на министър-председателя Бойко Борисов.
"Документът", който медиите цитират, не съществува
и не е бил обсъждан, се казва в съобщението на министерството на финансите.
С водещо заглавие "Антикризисен сатър за всички" днес в. "Труд" съобщи, че правителството подготвя мерки за намаляване на дефицита в бюджета.
А вестникът на БСП "Дума" обяви: "Чудовищни мерки готви кабинетът".
Според тези публикации се предвиждало плоският данък от 10% върху доходите на физическите лица да се начислява върху брутната заплата преди приспадането на осигуровките, пенсиите над 136 лв. да бъдат облагани с 10% данък, временно да се премахнат разходите за представително облекло на служители, обявява вестникът.
Планът пращал в принудителен неплатен отпуск от две седмици бюджетни служители, съкращава наполовина до 225 дни дните за платеното майчинство, засилват тревогата "Труд", "Дума" и "Сега".
"Това е абсурдно, идиотщина. Мерките са насочени към нискодоходните групи. От тези с дебелите задници никой нищо не иска да вземе", е коментирал пред "Труд" вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) заявиха, че не са получавали никакъв "документ" с антикризисни мерки на правителство и изразиха сериозно безпокойство от ескалиращите в последно време опити да се нагнетява страх и недоволство сред гражданите на България и икономическите оператори.
Тиражираната информация е опит да се създаде допълнително напрежение,
обяви КРИБ.
Това е опит в условията на криза и да се провокират различни обществени слоеве, които са най-чувствителните, декларира финансовото министерство.
"В момента в МФ се правят много сериозни анализи и прогнози, на базата на които ще бъдат предложени действителните антикризисни мерки.
На този етап работната група по антикризисния пакет дискутира повече от 100 идеи. В процес на конкретизиране са и потенциалните фискални и икономически ефекти на всяко отделно предложение.
Преди всичко, експертите анализират какъв би бил ефектът от приложението на всяка отделна мярка както върху доходите и жизнения стандарт на хората, така и върху изпълнението на бюджета", се посочва в съобщението.
До края на седмицата пакетът от мерки ще бъде представен на министър-председателя, след което ще бъде внесен за обсъждане в Съвета за тристранно сътрудничество, насрочен за понеделник.
Проектът на документ ще бъде оповестен на широката общественост,
едва след като бъде внимателно и коректно съгласуван със социалните партньори.
Осъзнаваме, че разпространението на тези "ужасяващи мерки" цели да настрои обществото срещу икономическата политика на правителство и да подкопае бъдещата работа и общите усилия на правителството, синдикатите и работодателите в тази посока, казват от министерството.
Предстои по-важната дискусия - как да бъде подпомогнат реалният сектор, как да се стимулира производителността, как икономиката ни да се съживи и да доведе до повишаване на заетостта и доходите на хората.
Считаме също така, че в условия на криза, всички ние трябва да осъзнаем, че се налагат фискални ограничения за стабилизиране на бюджета, които макар и с временен характер ще доведат до търсения позитивен ефект, завършва съобщението на финансовото министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!