Местан: Не ние сме проблем на властта, а нейната управленска немощ
Източник: netinfo

Н е ДПС, а собствената управленска немощ са проблемът на управляващите, заяви лидерът на движението Лютви Местан в предаването „Здравей, България“ по Нова ТВ.

По думите му ДПС не заплашва с предсрочни избори, няма ревност или желание за власт, просто национал-популизмът е несъвместим с нормалните десни партии и те образуват такава формула на властта, която ще продължава да генерира вътрешна нестабилност, а това не е условие за провеждане на политика на реформи.

Проблемът на управлението не е в статута на ДПС

ГЕРБ, реформатори, националисти и АБВ имат цялата власт. Те имат проблем със своята управленска и реформаторска немощ – ето например плоският данък едва оцеля, защото двама от партньорите бяха против, посочи Местан.

ДПС няма да се държи „талибанско-опозиционно, да гласуваме против, само защото сме опозиция“. Ние имаме много по-отговорно поведение, добави той.

Всеки път, когато позицията на ДПС съвпадне с тази на ГЕРБ, това поражда ревност в по-малките партньори. За мен е последна грижа каква ще бъде реакцията на Радан или другите партньори във властта. ДПС ще гласува съобразно собствената си политическа платформа. Ако управляващите искат да се отърват от това решенията да зависят от гласовете на ДПС, нека се разберат помежду си. Нека покажат обща управленска програма. Много ми е любопитно как идеите на крайните националисти ще бъдат вплетени в общата управленска програма на Европейска България, каза Местан.

Като националистическа идея, която не може да се впише в проевропейска България, лидерът на ДПС посочи, че „в пълна мяра“ се изпълнява идеята на национал-популистите за прочистване на властта от кадри на ДПС. От 4-500 кадри на ДПС в средното ниво на властта, са останали стотина, за които лидерите на управленския блок твърдят, че спират реформите.

По повод на думите на Методи Андреев, че ДПС хвърля голям политически ресурс, за да капсулира ромите, за да може да използва различни ромски бунтове и да търси провокация чрез ромите, Местан коментира, че ДПС е „единствената партия, която даде водещи позиции на кандидати за депутати от ромската общност и те имат своите парламентарни представители в групата на ДПС.

Ние не сме сандикат, за да организираме протести.

Това наистина са твърде несъстоятелни твърдения, защото, ако те разполагаха с един-единствен факт, досега да го бяха показали“.

На въпрос дали биха подкрепили Бойко Борисов, ако реши да се кандидатира за президент, Местан отговори, че е „твърде рано“.

Помолен да коментира карикатурите на сатиричния френски вестник „Шарли ебдо“, лидерът на ДПС каза, че „религията е територия на съкровеността“ и припомни, че има религии, които позволяват изобразяването на Бог, например християнството, а мюсюлманската религия не позволява изобразяването на пророка Мохамед и Всевишния. „Смятам, че

религиозна съкровеност и свобода на словото не могат да се противопоставят чрез ресурсите на сатирата и карикатурата.

Поставянето на въпроса за терористичния акт във връзка с това дали е допустимо от гледна точка на исляма да бъде изобразен пророка е леко спекулативен въпрос. Защото тероризмът трябва да бъде осъден категорично, както ДПС го направи на втората минута от новината за трагедията. Няма никакво значение какви чувства се пораждат в съкровеността на един мюсюлманин, те са отделна тема. Нищо не може да оправдае отнемането на човешки животи. Тероризмът трябва да бъда осъден във всичките му прояви. Жертви на терора сме и християните, и мюсюлманите, и юдеите“.

По повод отказа на прокуратурата да разследва Делян Пеевски, Местан коментира, че депутатът от ДПС е „най-проверяваният човек в тая държава, но досега не съм видял нито едно конкретно основание, което да го прави уязвим пред закона. Нека да говорим за него с езика на фактите, стига с внушенията. Затова казах, че има цяла стратегия за замяна на политическите реалности с огрубените символи на доброто и злото. Сегашните управляващи или част от тях, реформаторското крило, има нужда от образа на злото. Не виждаме света непременно в черно-бели краски – той е много по-сложен“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 11 минути

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Богомолци очакват началото на процесията в Колизеума, пресъздаваща Виа Круцис (на латински "Кръстния път")

Папа Франциск пропусна годишната процесия на Разпети петък в Рим

Свят Преди 1 час

88-годишният понтифик все още се лекува и ограничава публичните си изяви

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 2 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 2 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 3 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом

Любопитно Преди 4 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 4 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават

Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

<p>Втори кръг на преговори: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма</p>

Втори кръг на преговори в Рим: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 6 часа

Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

България Преди 6 часа

Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Технологии Преди 6 часа

Повечето интелект изглежда идва и с повече грешки

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Любопитно Преди 6 часа

Набола тема за всеки българин преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Любопитно Преди 7 часа

Велика събота е ден между мрака и светлината – време на тишина, тъга и очакване

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

България Преди 7 часа

На места, главно в Западна и Централна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Свят Преди 15 часа

Сирените бяха задействани в 21:53 часа