Л ютви Местан е колабирал по време на прословутата реч на Ахмед Доган в т.нар. сараи на 17 декември, съобщи Илхан Андай собственикът на сайта 24rodopi.com в предаването „Здравей, България” по Нова ТВ.
Новинарският сайт първи оповести акценти от речта на Доган, след която последва разцепление в партията. „Местан колабира и никой не смее да гъкне.
През два-три стола от него е седяла съпругата му. Подвикнала му: „Лютви, Лютви” и му подала вода.
От този момент нататък Местан не знае какво се случва. Всеки в залата разбира, че това е искане за оставка”,
разказва Андай.
„Новината не излиза от ДПС, аз я научих новината в София и три дни се опитвахме да получим потвърждение от ДПС. Всички мълчат. По един друг канал ни дават акцентите от речта и едва когато на 21 вече я пуснахме, на следващия ден
Доган заповядва на пресцентъра си да разпространят редактиран вариант на речта, в който са орязани и други проблясъци”,
казва още журналистът.
Бившият заместник-председател на ДПС Осман Октай също коментира драмите в ДПС в „Здравей, България”. Той категорично заяви, че не смята Лютви Местан за национален предател.
„В последните две години се правят опити за дестабилизация на територията на България по линията на Москва и Анкара. Винаги съм изразявал тревожност, че напрежението между руския президент Владимир Путин и турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган ще се прехвърли в България и то се случи”, коментира Осман Октай.
„Случаят с Лютви Местан и Ахмед Доган не трябва да се разглежда като вътрешнопартиен проблем и вътрешнонационален проблем , а трябва да се разглежда като геополитически проблем”, добави той.
„Тези настроения анти-Турция ми напомнят от времето на Възродителния процес”, заяви още Октай.
„Ахмед Доган и Лютви Местан станаха част от двете страни на този конфликт, пренесен на територията на България. Груба грешка беше, че Местан отиде в турското посолство. Той ще бъде тотално употребен. Доган също е употребен от всички, които излязоха и започнаха да плюят по Турция”, коментира той.
„Аз съм информиран за разговора между Бойко Борисов и Ахмет Давутоглу чрез Турция. Никога Давутоглу няма да се застъпи директно за Лютви Местан и за ДПС. По-скоро той е изразил тревожност от антитурските настроения, насаждани в България”, каза още той.
Междувременно координаторът на ООН за Близкия Изток и бивш външен министър на България Николай Младенов призова в „Здравей, България” конфликтът в ДПС да не се оправдава с геополитика.
„Изключително е опасно за България, че един вътрешнопартиен конфликт като този в ДПС търси да се оправдае с геополитика и с конфликта между Турция и Русия”,
каза той.
Младенов посочи, че никой наш политик не трябва да прави бъдещето и приоритетите ни зависими от една или друга държава, като допълни, че отношенията между България, Турция, Русия и Гърция са въпрос на правителствена политика, а не вътрешнопартиен казус.
„Неудобно и грозно за българското общество е намесването на геополитика във вътрешнопартийни конфликти. Същите хора, които сега говорят за национални интереси, преди години обясняваха как правителството на ГЕРБ ще въведат нов Възродителен процес”, каза Младенов.
Той изрази безпокойство от това, че в последно време представители на чужди държави се изказват публично по вътрешнополитически процеси на страната ни.
До драматичните събития в ДПС се стигна след речта на почетния лидер на партията Ахмед Доган на новогодишно празненство, в която той разкритикува Местан, най-вече по повод декларацията му относно свалянето на руския Су-24 от турските ВВС миналия месец.
Тази реч веднага породи слухове около бъдещето на Местан и евентуалната му оставка и доведе до извънредно заседание на Централния съвет на ДПС, на което той беше отстранен от партията. Самият Местан не присъства на заседанието, а беше в Кърджали с още четирима депутати от ДПС, където направи изявление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!