Общински съветници, които са и кандидати за депутати от листата на ДПС в Пловдив са били привикани в полицията, заяви председателят на Движението Лютви Местан на извънредна пресконференция.
Той каза, че е получил "притеснителен" сигнал, който потвърждава най-лошите им очаквания:
"А именно, че регионалните дирекции на МВР и районните полицейски управления няма как да не се включат в предизборната кампания, нарушавайки правилата на честната политическа игра".
Привикани в полицията са били Бранимир Иванов, втори в листата на ДПС в региона, и Антон Карагьозов, и двамата са от район "Столипиново" в града.
Председателят на ДПС обясни, че те са били извикани да подпишат предупредителен протокол по член 56 от Закона за министерството на вътрешните работи, който гласи, че полицейските органи предупреждават писмено лицето, за което имат данни, че ще извърши престъпление.
"На въпрос разполагат ли в полицията с каквито и да е данни, за да обосноват предположението си, привиканите наши общински съветници не са получили отговор. На тях е казано, че акцията е рутинна и е разпоредена от началниците им. Потърсих министъра на вътрешните работи Петя Първанова, но не можах да установя връзка с нея", каза Местан.
В полицията споменали, че и Еньо Петров, и други активисти на ДПС, всички от квартал Столипиново, също ще бъдат привикани, каза още председателят на ДПС.
"Това, което научаваме за действията на полицията в Пловдив ни притеснява, ние ще отправим сигнал за действията на полицията и до мисията наблюдатели от ОССЕ и ПАСЕ. Тези действия създават основателни съмнения за дискриминационен мотив.
Настояваме министър Първанова да отговори незабавно на въпросите, които нямах възможност да й задам лично", заяви Местан.
От ДПС искат да знаят кой е разпоредил акцията на МВР, защо тя е избирателна и защо засяга общински съветници и кандидати за депутати от листата на ДПС.
Местан обяви, че
ДПС ще постави своята политическа оценка за обвинението за убийство, повдигнато днес на кмета на община Исперих Бейсим Басри,
след окончателната проверка на прокуратурата.
Помолен за коментар на случая, Местан заяви, че гласува доверие на главния прокурор Сотир Цацаров по отношение на проверката на случая.
По думите на Лютви Местан Сотир Цацаров е дал достатъчно силни знаци, че ще прилага стриктно закона.
"Очакваме и във връзка с този конкретен случай прокуратурата да проведе качествено и обективно разследване и нашата политическа оценка ще приключи след това разследвана”, заяви председателят на ДПС.
ДПС апелира президентът и премиерът да свикат консултации с политическите сили,
ако се налага да бъде подписано споразумението за партньорство между България и ЕК, което очертава помощта от европейските структурни фондове за следващия планов период 2014-2020 г.
Местан отбеляза, че за периода 2014-2020 г. има сериозна промяна - самата ЕК подготвя обща стратегическа рамка за целия ЕС във връзка със стратегия 2020. Онова, което трябва да изпълнят отделните национални държави, е подготовката на споразумение за партньорство, в което да се конкретизират целите на националните политики, свързани с усвояването на средства от структурните фондове.
Има задължителни елементи - като анализ на постигнатото, очертаване на съответствие с тематичните цели на ЕС, целите на страната за периода, списък на оперативните програми, коментира Местан. Той отбеляза, че това са задължителни ангажименти и евентуално договореното от служебния кабинет вече не може да се промени през следващите седем години.
Това е сериозен политически въпрос, именно защото следващите правителства ще бъдат задължени да ограничат действията си в рамките на това споразумение, затова смятаме, че този проблем надхвърля компетенциите на един служебен кабинет, посочи той.
Ако ограниченията, с оглед на времето, налагат служебният кабинет да работи в тази посока, нашият призив към президента и към премиера е незабавно да свикат консултации с основните политически сили, независимо от предизборната ситуация, подчерта Местан и допълни, че няма по-важен въпрос за страната за следващите седем години.
"Имаме информация, че в националната стратегия за регионално развитие България е поела ангажимент близо 2 милиарда евро от общия обем средства за регионално развитие да се задели за 67 големи града, а за всички останали населени места се предвиждат едва между 600 и 700 милиона евро.
Допустимо ли е това съотношение, а ако да - това трябва да се обоснове", посочи Местан и попита как ще направим европейски българските села с 600 милиона евро за следващия планов период.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!