"Касим Дал е любимият български политик на Ердоган. Следва Вежди Рашидов, а на трето място е Лютви Местан". Това заяви главният редактор на сайта "24rodopi" Илхан Андай пред "Здравей, България" по NOVA, посочвайки, че Дал и турският президент имат старо приятелство, а Местан има само две срещи с него.
По-рано турското държавно радио съобщи, че партиите на Лютви Местан и на Касим Дал ще се обединят за предстоящите избори, като по думите на Андай това е новина от Тюркян чешма в село Могиляна - където традиционно се отбелязва възпоменателният митинг на ДПС, но тази година хора на Лютви Местан и Касим Дал се появиха там.
"На този етап аз не виждам българска партия, която да се хване с партията на Лютви Местан и да потъне с него", посочи журналистът. По думите му това е лост на Анкара да влияе на българската политика.
Български политик на митинга на Ердоган
"Аз не казвам, че Ердоган в момента се интересува от Лютви Местан. Самият той няма време да се занимава с новата партия. Това е сведено до ниво дипломати - Сьолейман Гьокче, турският посланик, който се появи на Тюркян чешма", припомни главният редактор.
През ноември Орхан Исмаилов зае председателското място в Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД), която в момента е част от Реформаторския блок.
"След изборите ДПС ще има очаквания да работи и с ГЕРБ, и с БСП. А ДОСТ не може да влезе в парламента, ако няма мажоритарна система. Другият вариант е да му уредят няколко автобуса от Турция с изселници, които да гласуват", смята Андай.
"Предишният премиер на Турция, Ахмед Давутоглу очерта една ислямска дъга, както я нарича, на Балканите. Това е Босна и Херцеговина – Албания – Македония – Родопите – Западна Тракия - Източна Тракия. Пък Ердоган преди една година изви тази балканска дъга на север чак до Търговище и Шумен. Опасността се засилва и от това, че у нас той има пета колона – в лицето на две партии в България, едната на Лютви Местан, другата на Касим Дал. Те не скриват, че са разклонение на турската Партия на справедливостта и развитието. Това е една истинска заплаха и защото в Анкара вече потъват в едни имперски блянове. При тази заплаха е добре да не се осланяме на НАТО – да казваме, че ние сме в НАТО и сме съюзници с Турция. Гърция и Турция също са съюзници в НАТО от 1952 г. , въпреки това те са в постоянно тлеещ конфликт – особено по въпроса за Кипър”, това коментира в края на септември акад. Георги Марков по повод изявление на Ердоган за Лозанския договор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!