„Случилото се в Джебел е политически резил за ДПС, а те освиркаха сами себе си“, заяви председателят на ДОСТ Лютви Местан пред „Здравей България“.
Така той коментира „сблъсъка“ между ДПС и ДОСТ в Джебел на 19-ти май по време на годишнината от трагичните събития от „Възродителния процес“.
Тогава симпатизантите на двете партии се обърнаха едни срещу други.
Съвсем до скоро хората там бяха привърженици предимно на ДПС, но отделянето на Местан и създаването на ДОСТ ги разедини.
Така площадът се оказа символично разделен на две - едните около новия председател на ДПС Мустафа Карадайъ, а другите около председателя на ДОСТ - Лютви Местан.
По време на митинга там Карадайъ обяви, че "В ДПС няма място за предатели". Местан пък отговори на провокацията, като отиде с посланика на Турция Сюлейман Гьокче и главния мюфтия Мустафа Хаджи.
Дни след първата открита среща между двата лагера, Местан заяви, че "ДПС отровиха празника на хората. Това е политически резил за партията. Изглеждаха ми като своеобразен руски военен хор с диригент. Само че изпълниха арията на падението”.
Той допълни още, че „те избраха Джебел като място за едно психологическо обръщане. Това обаче е груба грешка”.
Според Местан поводът, по който се прави митинг всяка година в Джебел не трябва да се политизира:
„Не могат да бъдат ничий партиен интерес. Нито монопол на нито една съвременна политическа партия. Предполагам ще се съгласите, че 71-ва, 72-ра година нямаше ДПС. Този подвиг на мирни български граждани беше не само за естествените права на турското и мюсюлманското малцинство в България. Техният подвиг беше в името на българската демокрация“.
По тази причина според Местан въпросните чествания „следва да се отбележат с подобаващ държавен протокол. Да влязат в официалния календар на България“.
Според лидера на ДОСТ в момента ДПС „имат претенцията, че държат монопола върху събитията и тази тяхна претенция стъпва на един много опасен мит – че едва ли не тези събития са били организирани от затвора от почетния председател на ДПС“, заяви още Местан.
Той коментира и друго – защо по време на Прехода е бил кандидат – депутат от СДС:
„Тогава бях дълбоко убеден, че въпросът с правата и свободите на човека, в частност на представителите на малцинствата, може да се реши като следствие от развитието на целия демократичен процес. За съжаление, българските партии нямаха адекватна политика“.
Според него именно това е довело до „обективна основа за създаването и на ДПС“.
Той заяви още, че в момента партията „се саморазправя чрез нейния почетен председател по най-ярките образци на тоталитарните структури“.
Въпреки това, лидерът на ДОСТ заяви, че не си е тръгнал от ДПС и не е вдигнал ръка срещу партията:
„Обратно. Бях подложен на публична екзекуция заради последователната си политика партията да върви по пътя на евроатлантизма. Да се освободи от тежките съмнения, че е пропуска партия“, допълни още Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!