Възможни са изненади на президентските избори, макар че е малко вероятно да има тотално преобръщане на вота, коментира социологът Кольо Колев от "Медиана".
Според национално представително проучване, направено от агенцията между 13 и 17 октомври, 29.8% от анкетираните биха дали гласа си за кандидата на ГЕРБ Росен Плевнелиев, 23.2 на сто - за номинирания от БСП Ивайло Калфин.
17.1% са заявилите, че ще гласуват за Меглена Кунева.
"Медиана" регистрира възходяща тенденция и при тримата, като най-силна е тя при Кунева, която успява да увеличи подкрепата си с 3% в сравнение с миналия месец.
Декларираните гласове за Калфин се увеличават с 1.3%, а за Росен Плевнелиев - с 0.7%.
Кандидатът на "Атака" за президент Волен Сидеров събира 4.9%, номинираният от сините Румен Христов - 2.5%, Атанас Семов от РЗС и Алексей Петров са с по един процент.
Кольо Колев коментира, че, въпреки внушенията, че предстоящите избори са битка между ГЕРБ и БСП, всъщност хората ще гласуват не на базата на политическо противопоставяне, а през оценката за икономическото си състояние.
Той аргументира тезата си с данните, че има пряка зависимост между оценката на анкетираните за качеството им на живот и избрания кандидат.
26% от симпатизантите на Плевнелиев смятат, че материалното положение на семейството им се подобрява, докато на това мнение са само 5% от привържениците на Кунева и 3% - на Калфин, като в същото време 69% от симпатизантите на Кунева и 81% от симпатизантите на Калфин твърдят, че материалното им положение се влошава.
"Меката" част от този протестен вот отива при Кунева, а по-твърдата - при Калфин, каза социологът.
Според проучването 28% смятат, че може да променят решението си за кого ще гласуват до изборите, а 9.7% са отговарили, че не знаят, което според Колев означава, че също не са твърдо решили кого ще подкрепят.
Плевнелиев може да разчита на 23.1% "твърди" избиратели, а 6.7%о са колебаещите се.
Калфин има твърда подкрепа от 18%, като колебаещите се са 5.2%.
Зад Кунева твърдо стоят 9.2%, а 7.9% не са така категорични.
Това също показва, че са възможни всякакви пренареждания, коментира Колев.
Ако "меките" избиратели на Калфин се дръпнат например, Кунева може да стане втора, допусна той.
Кольо Колев каза още, че голям брой хора са отказали да участват в изследването, което говори за значима маса "скрити избиратели", чието поведение в деня на изборите е трудно прогнозируемо.
Повсеместният отказ от участие в социологически проучвания е сериозен проблем, който изкривява изследванията и възможните прогнози, защото тези хора вероятно ще отидат до урните, макар да не са съгласни да участват в изследванията, смята той.
Според социолога, ако това стане, може да доведе до разлики с прогнозите на социолозите, основно свързани с голямо скъсяване на дистанцията между тримата, сочени за основни претенденти за президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!