О ценката на обществото за първите сто дни на правителството е среден 3,32 по шестобалната система, според данни от национално представително проучване на "Медиана", направено между 21 февруари и 1 март сред 998 души.
Изследването беше представено от Кольо Колев на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Колев коментира, че промяната на политическата власт не е променила дълбокия песимизъм за бъдещето на страната.
Според данните на "Медиана" оптимистите за бъдещето на страната са 12%, а песимистите са близо четири пъти повече - 44%. За първи път от последните пет редовни правителства наблюдаваме такова високо ниво на песимизъм и негативизъм към управлението в началото на неговата работа, каза социологът.
Проучването показва, че за 24% от анкетираните новото правителство "вдъхва доверие", докато 52% смятат, че то по-скоро разочарова. 19% вярват, че това правителство ще успее да подобри положението в страната, 33% са на мнение, че ще го влоши, а 35% - че нито ще го подобри, нито ще го влоши.
Колев отбеляза две групи причини за тези обществени нагласи. Едната е свързана с икономическата криза, изправила много домакинства пред сериозни трудности. Според данните 59 на сто от хората пестят от дрехи и обувки, а 21% са спрели да ги купуват, 55% отговарят, че икономисват от храна.
44% от анкетираните посочват, че ще се наложи да свият разходите още през идните два - три месеца, а един процент планират да "се поотпуснат малко", отбеляза социологът.
Според него върху тези причини се наслагват и политическите фактори - загубата на "Южен поток", външния дълг, събитията в Украйна и позицията на България по тях. Дебатите и гласуването по външния дълг са дали сериозно отражение върху данните за доверието в правителството и общите нагласи по отношение на бъдещето - 11% одобряват гласуваното решение, а 62% са против.
Според Колев образът на Русия като агресор, а САЩ и НАТО като радетели на мира, справедливостта и демокрацията не издържа критиката на общественото мнение. Отговорността за събитията в Украйна се открива в много по-голяма степен в САЩ, отколкото в Русия - без последната да е оневинена изцяло, посочи социологът. Съответно нагнетяването на напрежение в отношенията с Русия засилва анти НАТО настроенията, посочи Колев.
Според 33 на сто при евентуален конфликт НАТО-Русия България трябва да напусне блока, а според 9 на сто - че страната ни трябва да остане в алианса. За бази на НАТО в страната се обявяват 14 на сто, против са 52%.
Общият скептицизъм и негативизъм по отношение на настоящата власт не водят обаче след себе си желание за нови предсрочни избори - 17% смятат, че е добре да има предсрочен вот в близките месеци, докато 55% са на обратното мнение, отбеляза Колев.
Според него причините са, от една страна, общото недоверие към политиците и политическото въобще и умората, а от друга - липсата на ясна политическа алтернатива.
Електоралните нагласи показват, че и при нови избори бихме имали шарен парламент. Според данните ГЕРБ би получил 22,8 на сто, БСП лява България - 16,9 на сто, ДПС - 9,3 процента, ПФ - 5,4 на сто, "Атака" - 4,4 на сто, РБ - 3,2 процента, АБВ - 2,7 на сто.
ПФ и "Атака" отбелязват леко покачване, а при Реформаторите се забелязва известен спад, отчита "Медиана".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!