Временната парламентарна комисия за промени в изборното законодателство гласува отново днес всички предложения за промени в избирателната система за изборите за национален парламент и одобри 31 народни представители да бъдат избрани мажоритарно, а 209 по пропорционалната система.
Председателят на комисията Ангел Найденов предложи да се прегласуват предложенията с аргумента, че постъпили възражения заради отчитането на делегирания глас на Ваньо Шарков от СДС. Найденов напомни, че в практиката на Народното събрание няма процедура на писмено изразено съгласие .
При прегласуването със 7 гласа "за", 3 "против" и един въздържал се комисията подкрепи предложението на Ангел Найденов и Кирил Добрев от левицата 31 народни представители да бъдат избирани мажоритарно.
Предложението подкрепиха депутатите от Коалиция за България и ДПС, и независимият народен представител Димитър Абаджиев, а против гласуваха от НДСВ и опозицията.
Татяна Дончева от БСП, която вчера гласува "въздържал се", днес подкрепи предложението на колегите си от левицата.
Бюлетината за изборите за мажоритарни кандидати ще съдържа номера на избирателния район, квадратче за отразяване волята на избирателя, в която е изписан поредният номер на партията или коалицията. Поредните номера на партиите и коалициите се определят чрез жребий от ЦИК не по-късно от 23 дни преди изборния ден.
През май 2008 г. в Народното събрание се говореше, че мажоритарно ще бъдат избирани 80 депутати. В края на януари т.г. БСП се бяха съгласили за мажоритарен избор на 58 народни представители, а след това се разколебаха.
На 2 април президентът Първанов обаче заяви, че ако парламентът не въведе мажоритарен елемент на предстоящите парламентарни избори при досегашната пропорционална система, той ще предложи референдум за въвеждане на мажоритарния вот.
В тази обстановка е очевидно, че днешните решения във временната парламентарна комисия ще бъдат приети от мнозинството и в пленарната зала другата седмица. За сега не е ясна само съдбата на утвърдения от БСП и ДПС по-висок горен праг за влизане на коалиции в Народното събрание.
На 2 април Първанов заяви, че ще реагира незабавно, ако парламентът гласува вдигане на бариерата за влизане в Народното събрание, която в момента е 4%.
По същото време министър-председателят отново изрази надежда парламентът да подкрепи
8-процентната бариера за влизане на коалиции в следващото Народно събрание.
Пред журналисти в курорта Старозагорски минерални бани Станишев заяви: "Това не е панацея на политическата система, но е важно да се разбере, че в парламента чуват тези нагласи" Той подчерта, че е важна компетентността, гражданската позиция на отделната личност и добави, че европейската политика е прагът за една партия за парламента да бъде 5,9%.
И днес бяха отхвърлени предложенията на НДСВ и на ОДС за пропорционална избирателна система с преференциално гласуване.
Друг приет днес от комисията текст гласи, че независим кандидат за народен представител ще може да се регистрира само в един едномандатен избирателен район, когато кандидатурата му е подкрепена от не по-малко от 10 хил. избиратели с постоянен адрес на територията на района. Подписките ще се представят в РИК не по-късно от 21 дни преди изборния ден.
За финансирането на изборите всяка от регистрираните в ЦИК партии и коалиции ще трябва да открие специална банкова сметка, която в петдневен срок от откриването ще се регистрират в Сметната палата и да представи удостоверение за регистрация в ЦИК най-късно 40 дни преди изборния ден.
Пред изборното помещение ще бъдат поставени образци на бюлетините за гласуване и пълните кандидатски листи на партиите и коалициите в съответния многомандатен избирателен район.
Както и до сега избирателят ще се допуска до гласуване след вписване в избирателния списък на ЕГН и на вида и номера на документа му за самоличност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!