Става дума за сигнал, постъпил в Народното събрание преди избирането на Марковска за конституционен съдия от квотата на Парламента.
В писмото, цитирано от Агенция "Фокус", се казва:
"Във връзка с избирането ми за конституционен съдия на Република България на 31 октомври 2012 г. в Народното събрание е постъпил анонимен донос, който стана повод за масирана медийна агресия срещу моята личност и човешко достойнство, от една страна, и от друга страна – същият донос е изпратен и в Европейската комисия и става повод за заплаха срещу Република България.
Съгласно чл. 4, ал. 2 от Конституцията на Република България, държавата гарантира достойнството и правата на личността, а съгласно ал. 1 Република България е правова държава и се управлява от Конституцията и законите, а не – от доноси.
С оглед избягване на неблагоприятни международни последици за България от ЕК, опетняване авторитета на българския парламент, гласувал за мен, така, както и за защита на моето лично достойнство, гарантирано от Конституцията, моля соченият като автор на доноса Георги Тонев Колев да бъде издирен, ако въобще съществува такъв, и да бъда уведомена за адреса му.
Горното ми е необходимо с оглед разпоредбата на чл. 80 от Конституцията, съгласно който гражданите могат да бъдат изслушани в Народното събрание и да представят иксаните от тях сведения и документи", завършва писмото си Марковска. Вчера стана ясно, че
в прокуратурата има преписка, образувана по друг сигнал срещу съдия Марковска.
Информацията беше потвърдена от Софийската градска прокуратура. Тази информация опровергава представените от Марковска справки пред парламентарната правна комисия, според които срещу нея няма досъдебни производства или сигнали.
Впечатление прави, че Марковска е искала само от ВСС и ВАС да проверят дали срещу нея има подадени сигнали и жалби за нарушения в работата й. В исканията й до СГП и ВКП тя е искала само данни за досъдебни и дисциплинарни производства, но не и за сигнали, коментира Нова телевизия.
Преписката в Софийската прокуратура е по сигнал, подаден от бившия следовател Стоян Стоянов. Той обвинява Марковска в документно престъпление.
Стоянов е подал сигнала, след като е бил уволнен с решение на Висшия съдебен съвет през 2007 г. По това време Марковска е била член на дисциплинарния състав на ВСС.
Тя е приложила изказвания на негови колеги пред Софийската окръжна следствена служба като доклади, за да аргументира тезата си за извършени от него "много тежки нарушения на професионалната етика".
Софийска градска прокуратура е отказала да образува досъдебно производство по този сигнал,
обясни пред Нова телевизия говорителят й прокурор Румяна Арнаудова. Причината е, че нямало доказателства за извършено престъпление.
Скандалът след избирането на Венета Марковска за конституционен съдия от квотата на Народното събрание набра скорост, след като по темата взе отношение Европейската комисия (ЕК)
Марковска бе избрана за престижния пост въпреки сигнали за корупция, постъпили в Народното събрание преди изслушването й. Тези сигнали не бяха проверени от правната комисия с аргумента, че са анонимни, и това остави съмнения за почтеността на Марковска.
След като депутатите гласуваха кандидатурата й, от ЕК предупредиха, че може да изготвят извънреден междинен мониторингов доклад за правосъдната система в България.
Заради критиките от Брюксел Марковска поиска да бъде изслушана от правната комисия в Парламента, където заяви, че сигналите за корупция срещу нея са донос и не отговарят на истината.
Тя отрече да се е срещала със зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков след ареста на своя приятел Георги Георгиев. Тези нейни думи обаче бяха опровергани от самия Вучков, който заяви, че тя е поискала среща с него, тъй като е била много притеснена за Георгиев, но не е упражнявала никакъв натиск върху ръководството на МВР да бъдат наказани полицаите, извършили ареста.
Предупрежденията от Брюксел не бяха добре приети от управляващата партия, която защити Марковска
Външният министър Николай Младенов заяви, че ЕК превишава правомощията си.
Цветан Цветанов пък коментира, че това не е официалната позиция на Еврокомисията, след което от Брюксел поясниха, че предупрежденията за извънреден мотиторингов доклад за правосъдната система в България са официални.
Премиерът Бойко Борисов заяви в интервю за в. "Стандарт", че иска да знае в какво точно ЕК обвинява Марковска.
На следващият ден той съобщи, че е разговарял с нея и я е помолил ако има и капка истина в обвиненията срещу нея, да се оттегли от поста в Конституционния съд.
Опозиционната БСП опита да се разграничи от избора на Марковска, въпреки че осем депутати от "Коалиция за България" гласуваха за назначаването й, а Румен Петков я защити.
Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира, че Сините не са поставили въпроса за почтеността й, тъй като са били ангажирани със своя кандидат за конституционен съдия Екатерина Михайлова.
Яне Янев пък нарече обвиненията срещу нея "ченгеджийска схема".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!