С оциалните мрежи и други платформи за споделяне на информация имат няколко месеца да вземат работещи мерки срещу разпространението на фалшиви новини и слово на омразата, преди ЕС да опита да реши проблема със закон.
Това заяви пред NOVA българският еврокомисар Мария Габриел, която отговаря за цифровата икономика.
Изкуственият интелект ще има водеща роля в дигиталното бъдеще на Европа
Германско издание: "Фейсбук" трябва да се страхува от Мария Габриел
Тя допълни, че е стартирала експертна дискусия, която да установи нужните мерки преди да се стигне до закони, които да регулират разпространяваната информация.
„Не става въпрос за цензура и Министерство на истината, но нека опитаме заедно да се справим с този проблем”, характеризира действията си Мария Габриел.
В демократично общество няма място за незаконно съдържание – терористична пропаганда, език на омразата. Важно е платформите да носят отговорност за премахването на такова съдържание, смята Габриел, която в септември излезе с такъв призив, насочен към големите социални мрежи като „Фейсбук” и „Туитър”, заплашвайки ги и със съдебни процеси.
„Искаме по-бърз резултат от платформите. Ако това не се случи в следващите няколко месеца до май 2018 ще излезем със законодателно предложение, в което искаме механизъм за прозрачност, много ясна политика за премахването, много тясно сътрудничество с органите на полицията и възможност за защита на правата на човека”, заяви българският еврокомисар.
„Фалшивите новини съществуват от античността. Новото е леснотата, с която могат да бъдат произвеждани, скоростта, с която се разпространяват, и мащабите, които могат да придобият. Те са такива, че „фейк нюз” вече не са технически, а политически и обществен проблеми”, смята Габриел.
Градове и села България могат да получат безплатен интернет по инициатива на ЕК, която ще обхване между 6 и 8 хиляди общини в Европа,
оповести още еврокомисарят.
Целта на инициативата със 120 милиона евро бюджет е да се осигури безжична връзка на обществени места, като самите общини избират кои точно да са локациите.
„Може да бъде читалището, болницата, парка или около някаква туристическа точка”, даде примери Габриел.
Тя обясни, че самата инициатива има по-голямата цел да вкарва потребителите в единна мрежа чрез мобилно приложение, брандирано със „специално лого”. То щяло да позволи на хората в Берлин да видят какво става в Каспичан и така евентуално да насочи и инвестиции.
Проектът ще работи с „ваучери” по 20 000 евро, които общината ще управлява. Според условията тя трябва да наеме мобилен оператор, който да осигури интернет на избраните обществени места за поне 3 години.
„В Брюксел ще има централна система, която ще показва дали всяка от точките работи”, описа Габриел предвидените мерки срещу евентуални злоупотреби с еврофинансирането.
„След 2020г. над 90% от работните места ще изискват основни цифрови умения. Ще са нужни не само програмисти”, заяви още еврокомисарят.
В момента има недостиг на 300 000 ИТ специалисти в Европа, а до 2020 те ще бъдат половин милион, смята Габриел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!