„Президентската институция не може да бъде приватизирана. Не може в нея да намира упование само една част от гражданите“, заяви пред Нова ТВ вицепрезидентът Маргарита Попова.
„Не можем да делим хората на отбори“, каза още тя.
По думите ѝ понятието „контрапрезидент“, употребено по неин адрес, се появило, когато
институцията излязла от своя коловоз по време на протестите през лятото на 2013 г.
Тогава се създало и впечатлението, че от Президентството се изпращат послания само към една част на населението.
„Президентската институция не може да си позволява да персонифицира – това е недопустимо (...) Президентската институция не може да казва кога правителството да подава оставка. Тя може само да излъчва обединителни послания. Тя трябва да е обединител“, заяви Попова.
„За мен беше много тревожно, че се появиха контрапротестиращи. При нас трябва да могат да се огледат всички български граждани. След като са се появили други хора, протестиращи на друго място – за мен това е гражданското общество, всеки има право на позиция (...)
Президентството не е партийна централа.
Не е място, където групи групировки могат да използват нашата институция, за да се легитимират.
Важно е гражданите да имат усещането, че в президентската институция има хора, които са избрани с гласа на всички български граждани и работят за всички“, каза вицепрезидентът.
Тя отрече да има връзка с партии или групи, с които да участва в задкулисни действия.
„Моето поведение е принципно и ясно“, подчерта Попова. „Има хора, които ме харесват, има, които не ме харесват...
Всеки може да изразява различно мнение, но важно е да няма съмнения, че работим за един отбор.
Затова е важно аз и президентът да излезем и да кажем: „Ние сме за единение“, заяви Попова.
„Това, което се случва в Парламента във връзка с тази комисия не е добро. Не само за президентската институция, то не е добро и за Парламента и за всички граждани, коментира тя комисията „Плевнелиев“ в НС.
Тези термини противоконституционно станаха модерни и много се злоупотребява – има един орган, който може да каже“, каза още тя. Дали обаче нещо противоречи на Конституция или е работа на Конституционния съд.
„Важно е нашата институцията да се избави от ниски политически страсти и да излезе елегантно от ситуацията, тъй като
сега сме останали на нивото на конфронтацията”,
смята Попова.
„Един държавен глава по Конституция има право да отиде в Парламента и да говори пред всички, не за да се обяснява на този и онзи, че е отишъл на среща, че не е нарушил държавния интерес“, коментира Попова по отношение на срещата на Плевнелиев с представители на ЕВН.
„От нашата институция трябва да излезе друго послание – то е, че държавният глава защитава националния интерес. Цялото НС да разбере, че президентската институция защитава националния интерес. В политическите разговори на терена на НС излезе така, че държавният глава трябва да отиде да се обяснява и да се унижава“, каза още Попова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!