В секи лидер на БСП трябва да каже има ли икономически зависимости, дължим го на избирателите. Аз казвам открито – нямам никакви икономически и други зависимости и обвързаности с който и да е икономически кръг.
Това заяви кандидатът за лидер на партията Мая Манолова в предаването „Здравей, България“ по Нова ТВ.
В събота Сергей Станишев обяви, че ще се оттегли от лидерския пост в партията на конгрес на 27 юли. Енергийният министър Драгомир Стойнев и зам.-председателят на НС Мая Манолова изразиха готовност да го заместят.
Манолова обаче не отговори на въпроса дали БСП и Станишев са били поставени в зависимост или под натиск в последната година.
Тя каза, че „изобщо не познава“ Цветан Василев и „няма никаква представа какво е било неговото влияние“.
Що се отнася до Делян Пеевски, той е „депутат на ДПС и в условията на партньорство с ДПС очевидно сме минали границата, където другата партия е имала повече претенции и повече реализации на властови позиции в различни сектори“.
Нашите отношения с ДПС, поне в първата им фаза, имаха ясна цел – да спрем полицейщината, да прекратим със социалното замразяване и да освободим бизнеса от рекета. С тези задачи се справихме. Нашата грешка беше, че тези отношения не бяха ясно разписани и публично обявени и у хората остана усещане за нещо скрито, каза Манолова.
Тя увери, че БСП си е направила изводите и
„никога повече няма да има подобни партньорства и коалиции“,
без да са публично обяснени. „Този урок сме го научили“.
Манолова каза, че се кандидатира за лидер на партията, защото не иска БСП „да бъде натикана в ъгъла“. Запитана дали в момента партията е натикана в ъгъла, тя отговори – „Да“.
На въпрос за случая с бюлетините в Костинброд, за който тя подаде сигнал в прокуратурата в деня за размисъл през май 2013 г., Манолова подчерта, че „във всяка ситуация съм заставала с лицето и авторитета си“ и че е „абсолютно убедена“, че “фалшивите бюлетини са начин за манипулация на избори многократно“.
Това, че Сергей Станишев е за Драгомир Стойнев, не значи, че е срещу мен.
Той има право на своето мнение, трябва да чуем това и на останалите, каза още Манолова и подчерта, че „в нашата партия няма предрешени избори“.
„БСП не е феодална партия, в която изборът на председател е предрешен. Напротив, мисля, че е полезно, важно и здравословно за партията да има истинско и честно състезание, в което да участват различни ярки фигури на левицата. Дължим на хората, които са ни подкрепяли, едно честно състезание с непредрешен избор“.
„Стойнев е едно от младите, перспективните лица на БСП. Друг е въпросът какъв лидер е нужен на левицата точно сега – дали по-скоро технократ или лидер боец, който да може да води БСП и да може да печели битки“.
„Самият факт, че се включвам в това състезание означава, че ще го играя честно, до край, в интерес на БСП. Искам да видя партията обединение и силна, с изправен гръбнак, а не натикана в ъгъла“, заяви Манолова.
Според нея, ако АБВ, ДПС и ГЕРБ също имат свои фаворити за лидер на БСП, това показва, че БСП е важен фактор и че изборът не е предрешен.
По думите ѝ
Стойнев е „много стойностна кандидатура“.
Той е добре образован, има своите качества да води битка и може да стане добър лидер, „но на нас ни трябва лидер биткаджия“. На нас ни е необходима битка, искам това да го разберат всички социалисти, каза тя.
Стойнев не ми е враг, той е конкурент, с когото участваме в едно състезание. Ние сме приятели и другари и ще продължим да сме такива и след конгреса. Това не е битка, а състезание. Независимо какво ще се случи на конгреса, БСП ще е единна, каза още Манолова.
Тя отхвърли думите на Нидал Алгафари, че хората около Георги Първанов подкрепят нея, а тези около Станишев – Стойнев. Не знаех това, каза тя.
Пред БНТ депутатът от „Коалиция за България“ Таско Ерменков коментира, че с подаването на оставката си
Станишев поема отговорност за изборите, които не се случиха така, както очаквахме
да се случат и които доведоха до политическата ситуация в момента.
По думите му това няма да създаде проблеми и хаос в партията, както би станало при оставката на който и да било друг лидер на политическа партия. „При нас няма проблем, защото в БСП има достатъчно много хора, които са се доказали и като общественици, и като политици, които биха могли да оглавят партията“, посочи Ерменков.
Той изтъкна няколко основни причини за освобождаването на председателското място от Станишев – отговорността му като лидер, желанието за обновление на левицата, но и предстоящите му ангажименти в Европейския парламент. „Важно е да си върнем идейните корени, малко да поприземим нещата, защото се оказва, че политиката, която се провежда от гледна точка на социални придобивки, се оказа недостатъчна. Симпатизантите на БСП очакват от нас не само социални придобивки, а идеи, лява политика, която да бъде основана на идеите и морала – нещо, което оставихме малко на втори план. Основното, което трябва да направим, е да се върнем към тези идейни корени“, каза Ерменков.
Той бе категоричен, че Станишев ще продължи да има влияние в БСП и след оттеглянето му от председателския пост. „Още повече като председател на ПЕС силно се надявам, че той ще има влияние не само в БСП, но ще бъде фактор за обединяване на лявото въобще в България. В БСП винаги е имало приемственост, така че няма как да няма влияние, но то ще бъде най-вероятно под формата на експертна оценка“, допълни депутатът от левицата. По въпроса за евентуалната кандидатура на Станишев за еврокомисар Ерменков заяви, че това не е въпрос, който да зависи само от БСП.
„Станишев би бил не лош еврокомисар, имайки предвид и неговия авторитет в Европейската комисия, но нека да не предрешаваме нещата. Надявам се предложението на българското правителство да бъде достатъчно разумно и консенсусно за държавата. В същото време се надявам, че след като бъде направена номинацията, българският народ ще застане твърдо зад нея и няма да има разнобой“, допълни Ерменков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!