А з харесвам студентите – няма как да не се харесва младото поколение, тези, които са образовани, интелигентни и търсещи реализация.
Така Мая Манолова коментира темата "окупации и протести", уточнявайки, че това, което не харесва, е липсата на диалог и категоричността на искането на протестиращите вече над 160 дни пред парламента, предаде Би Ти Ви.
"Тези хора още в първия протест и думата "оставка" затвориха вратата за всякакви разговори и други искания, които биха могли да поставят. А с други, като браншовите организации и синдикатите, би могло да се търси диалог и решаване на проблемите. Следващата фаза наистина е търсене на диалог. Ето, всичко, което предложиха по Изборния кодекс, беше чуто", обясни зам.-председателят на НС, повтаряйки рефрена за диалогичността, с който от БСП коментират напоследък общественото недоволство у нас.
Зам.-председателят на НС даде конкретен пример за чуваемостта на управляващите, като посочи това, което се случва в парламента.
Определено ще имаме много по-добър Изборен кодекс, по-демократичен и честен, с много по-малко възможности за злоупотреби и манипулации, категорична бе Манолова. Тя се оплака, че по време на изработване му е била бойкотирана от неправителствените организации, но въпреки това, техните предложения, дадени писмено, са залегнали в кодекса.
Манолова прогнозира, че до края на годината новата регулаторна рамка за изборите ще се приеме от депутатите.
"По време на изработване на Изборния кодекс бях бойкотирана от неправителствени организации, но техните предложения, дадени писмено, залегнаха в кодекса и затова не са се и чули техни критики", каза тя.
Фактът, че в България има протестиращи, които заявяват своята позиция именно пред НС, показва, че парламентът е сърцето на демокрацията, обясни още Манолова.
"Да не забравяме обаче, че повече от 160 дни има протести - без никакво разрешение от Общината и без разрешен маршрут за провеждането им, които демонстрации продължават и в тъмната част на деня, а това вече е абсолютно забранено според българското законодателство. В този случай възниква въпросът - не трябва ли стандартът за всички българи да е еднакъв", попита тя.
А в същото време, допълни Манолова, полицията се опитва да запази реда в столицата.
"Тяхното присъствие е нужно и за да се осигури нормалната работата на НС. Не е нормално всеки ден, когато ходиш на работа, да те замерят с домати. Но това се случваше в началото на протестите. Сега обаче депутатите са замеряни с тежки предмети и вече не е нормално, дори и от човешка гледна точка, да се движиш в една среда, в която може човек да пострада доста сериозно" каза зам.-председателят на НС.
Според Мая Манолова хората имат основание да са недоволни от начина на управление през последните няколко години.
"Сега гражданското общество се събуди и като всяко "новородено" то започва да крещи. Смятам обаче, че следващата фаза на процесите е търсене на диалог", подчерта тя.
По думите й трябва да се знае и един друг факт, а именно, че в обществото има и хора, които мислят по различен начин.
"Има и друга България, която не е всеки ден в медиите, но също има позиция и правото да я заяви. Това са хората, подкрепили БСП на организирания митинг миналата седмица. И тези хора намериха мястото да заявят собствената си позиция. Нужно е и повече уважение за тях. От друга страна, нека да не се надценяват възможностите на БСП да организира толкова много хора насила, както вероятно някои смятат. Причината десетки хиляди да дойдат е, че подкрепят сегашното управление", категорична бе Манолова.
Според Манолова "има и една друга група протестиращи, които са готови на диалог".
"Това са браншовите организации, животновъди, зърнопроизводители, лекари, синдикати с конкретни искания, които бяха приети от управляващите. Другата група протестиращи - това са студентите. Тази група не може да бъде причислена към останалите. В нея продължават да текат процеси. Те са обсъждали в продължение на няколко часа дали да има диалог с правителството, а това означава, че там се мисли и се обсъжда. За разлика от тях обаче, протестиращите пред НС са от друг тип, защото те заявяват, че не искат диалог, като казват "не искаме да разговаряме и обсъждаме, искаме оставка", каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!