Текстът в Конституцията е ясен и практиката е еднозначна - депутат може да престане да бъде такъв с решение на НС в две хипотези - когато той подаде оставка и когато е осъден с влязла в сила присъда за умишлено престъпление.
Това заяви пред БНТ заместник-председателят на НС Мая Манолова.
Не е налице нито една от двете хипотези и НС няма как да се произнася по казуса Делян Пеевски да напусне като депутат. Не можем да нарушим Конституцията с цел удовлетворяване на едни или други очаквания. Хората имат право на мнение и политиците, и институциите са длъжни да се съобразяват с очакванията на хората, но не това да става за сметка на нарушаване на основния закон, посочи тя.
Пеевски е избран за депутат, за него са гласували определен брой избиратели. Негово лично решение или решение на неговата парламентарна група, е дали да се оттегли. Не може НС да решава кой има моралното право да остава в парламента, заяви Манолова.
Тя подчерта, че назначението на Пеевски за шеф на ДАНС е една грешка, тежък гаф. "Но една грешка, не може да се поправя с нарушение на Конституцията", каза Манолова.
Тя припомни, че България е в тежка икономическа и социална криза. "Тя е в такава криза още от управлението на ГЕРБ, хората мизерстват, бизнесът е смачкан и тази криза, която няма как да се преодолее с магическа пръчка от програмното правителство в момента, се опитва да бъде превърната в политическа криза. ГЕРБ правят опити да разклащат институциите още от първия ден след парламентарните избори, твъpди Манолова.
Ние в случая им дадохме повод да се възползват от едно наше изключително погрешно решение. Предизвикахме, провокирахме възмущението на хората и една голяма част от тях излязоха спонтанно на улицата, за да протестират, добави тя.
Не искам да си затварям очите, че
в една голяма част от протестите виждам определено намесата на ГЕРБ в организацията и извозването на протестиращи,
особено от провинцията. Автобуси от Дупница има, които се пълнят, както беше и в предизборната кампания. Тези автобуси остават до късно вечерта в София. Те участват в походите около партийните централи. Имаме многобройни сигнали. Стимулират се хора от Студентски град, където срещу заплащане се организират за участие в протестите, в Младост, до х-л "Родина", кв. "Надежда", твъpди още тя.
"Това не е наказуемо в НК да платиш на някого да участва в протест. Има хора които наистина са гневни и то с основание от гафа, който произведохме. Но нека да е ясно, че хората на улицата не искат да се върне правителството на Борисов", категорична е Манолова. Тя заяви и че ГЕРБ в момента не е алтернатива на правителството на Орешарски.
"Да, беше огромна политическа грешка това назначение на Пеевски, да, като зам.- председател на парламента, който пое ангажимент към гражданските организации за нов стил на работа, също нося своята огромна вина, поисках извинение от 20 НПО. И аз имам своята огромна отговорност за това, че нямаме възможности за повече обсъждане и от гражданското общество. Шефовете на службите не се обсъждат толкова пространно, колкото една длъжност като член на ВСС, защото тук изискванията са малко по-различни, но имаме обица на ухото. Следващите номинации ще бъдат представени достатъчно рано и обсъдени", обеща Манолова.
Попитана дали само едно извинение е достатъчно и за вътрешнопартийните разногласия в БСП, Манолова отговори, че "това е тежък гаф, който всеки от нас ще носи върху собственото си лице".
"Аз не бягам от отговорност, защото поех своята, бивайки зам.- председател на НС и член на ПГ на КБ. Това е едната страна, по която няма съмнение и колебание. Незабавно обсъдихме ситуацията всеки в избирателния си район, мисля, че оттук занапред ще си направим извода и за начина, по който трябва да се вземат решенията не само в НС, но и в нашата парламентарна група. За вътрешнопартийните боричкания последното нещо, от което се нуждае правителството е една разколебана и саморазправяща се партия, която да стои зад него. Винаги е имало апетит към лидерския пост, но мисля, че
сега е най-малко подходящият момент да се занимаваме с вътрешнопартийни разправии и спорове",
заяви Манолова. Дължа огромна благодарност на НПО и гражданските движения, включително и протестиращите, които вчера се включиха в дискусията в НС. Хората имат много идеи, имат искрено желание да се включат в законодателния процес.
За съжаление този огромен гаф, който направихме до някаква степен свали доверието за това, че ние можем да работим заедно с гражданските организации и да работим в интерес на хората и демокрацията. Надявам се, че ще имаме възможност за втори шанс и начинът, по който ще приемем новите изборни правила ще бъде доказателството за това. Ще направя всичко възможно гражданското общество да участва заедно с нас в изработването на новите изборни правила", твъpди Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!