Не мога да кажа дали президентът взема решенията си под диктовка, но определено ветото е повлияно от кръгове, които търсят политически реванш, коментира депутатът от БСП Мая Манолова наложеното от президента Плевнелиев частично вето върху актуализацията на бюджета за 2013 г.
За кръгове говори вчера и лидерът на БСП Сергей Станишев. Наред със спонтанно протестиращите, голяма част от протеста вече е контролирана, направлявана и ръководена от определени кръгове, които не признават резултатите от изборите, каза Станишев и изброи три кръга.
Налагането на ветото върху бюджета е едно от действията да се саботира това парламентарно мнозинство и това правителство, които работят за хората, добави Манолова.
Според мен, ако някой е имал изобщо съмнения дали президентът ще бъде докрай пристрастен, след ветото вече няма такива основания, посочи тя.
Държавният глава определено взе страна, а налагането на ветото върху бюджета е недопустима намеса в действията на изпълнителната власт без никакви сериозни аргументи, подчерта Манолова.
Продължава политиката му за атаки срещу кабинета и за разделяне на обществото, защото част от хората, от най-уязвимите групи, имат нужда от средства, работниците - от ваучери, първокласниците и техните семейства - от допълнителна помощ и др., добави тя.
Парламентарната група на "Коалиция за България" и
правителството ще направят нов кръг от разговори с всички
засегнати от актуализацията на бюджета. След това ще инициираме
свикване на извънредно заседание на парламента за обсъждане на
ветото на президента върху законопроекта за актуализацията на
бюджета за 2013 г., каза в изявление пред медиите
народният представител на ПГ на КБ Антон Кутев.
Аргументите за ветото на президента са политически, не
експертни,
смятат от БСП.
Кутев определи ветото като очаквано. Не смятаме тази
политическа намеса на президента в работата на изпълнителната
власт за добра демократична практика, добави депутатът. По-скоро
в този случай за нас под съмнение са мотивите на президента,
каза той. Социалистите не могат да приемат обвиненията за
непрозрачност на актуализацията и за липса на диалог.
По
думите му към предложените промени в бюджета е имало становища и
на синдикатите, и на работодателските организации, и те са
подкрепили актуализацията.
Да се говори за това, че процедурата на диалог била по
някакъв начин подценена е абсолютно невярно и показва или
непознаване на самата процедура, или злонамерен прочит на това,
което се случва в държавата, каза Антон Кутев.
Фактът, че
президентът внесе това вето, за нас недвусмислено показва, че
аргументите не са експертни, а политически, посочи той.
Кутев припомни, че разпределението на средствата в тази актуализация е в три направления - разплащанията с бизнеса, социалните плащания и подкрепа за фискалния резерв. И в трите направления има тежки дефицити в настоящия бюджет, предизвикани както от правителството на ГЕРБ, така и от служебния кабинет, назначен от президента, поясни социалистът. Според БСП по тази причина държавният глава носи част от отговорността за дефицитите в бюджета.
Ветото е политическо, ние сме готови с мотиви, с които да го оборим. Министерство на финансите също е готово. Ветото не е състоятелно,
заяви на извънреден брифинг зам.-председателят на ПГ на ДПС и председател на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев.
Синьо единство и Реформаторският блок поискаха вето върху актуализацията на бюджета, за да се предотврати опита на това правителство да извърши финансова злоупотреба в размер на 1 милиард лева, припомниха днес от Синьо единство.Според тях
безотговорно и нагло би било Народното събрание да продължи почивката си
и да отложи разглеждането на президентското вето.
След ветото на Президента основателните аргументи срещу прахосването на стотици милиони, които така и не се чуха от трибуната на Народното събрание, получават шанс да бъдат представени на българския данъкоплатец, се посочва в становището.
В разпространено становище Реформаторският блок е категоричен, че едно прегласуване на актуализацията на бюджета ще представлява явно подписване на тройна управленска коалиция между БСП, ДПС и "Атака".
"Неприемането на аргументите на президентското вето ще превърне плана "Орешарски" в план "Сидеров". Избирателите на ДПС не трябва да имат повече илюзии, че с техните гласове вече управлява "Атака". Отговорността за тази нова коалиция ще е на председателя на ПЕС и лидер на мандатоносителя г-н Станишев, посочват от Реформаторския болк, който отново настоя за незабавна оставка на правителството и парламентарни избори.
След ветото- бързо обратно в парламента на работа, написа във "Фейсбук" Мартин Димитров от Реформаторския блок.
"Имаме Президент с характер, готов да поеме върху себе си атаката на тройната коалиция, но да защити интересите на данъкоплатците. Сега всички парламентаристи, бързо обратно на работа. Първо да се заемат с бюджета, а след това с изборния кодекс. Несериозно е да си на море, а държавата да затъва от нерешени проблеми", пише Мартин Димитров.
Надявам се, че ветото на президента ще свърши работа да извади от задкулисието тази коалиция в парламента, за чиято формула на партньорство отговорност носи г-н Станишев. Това заяви пред журналисти в Кърджали председателят на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.
Според нея едно прегласуване на актуализацията на бюджета означава, че ще се преподпише тройната коалиция на БСП, ДПС и Атака или "евентуално ГЕРБ ще даде някакъв глас".
Президентът върна промените в бюджета с убийствено ясни и категорични мотиви, които показват управленската немощ на правителството, пише във "Фейсбук" Николай Младенов от ГЕРБ.
Според него "сега ще се задейства пропагандната машина на БСП и вместо аргументи (каквито няма) ще започне да плюе по всички и във всички посоки".
Ветото на президента е обосновано и очаквано, то е ориентирано върху неяснотите в актуализацията -
това коментира пред журналисти депутатът от ГЕРБ Томислав Дончев.
Росен Плевнелиев явно изключително внимателно е следил дебатите в Народното събрание, каза Дончев. Едва ли има някой против социалния пакет от 40 млн. лв., но има много неясноти и съмнения по отношение на главната част - този 1 млрд. лв. дълг, подчерта депутатът. Той напомни, че когато се харчат публични средства, трябва да сме много внимателни. Три пъти обаче по-внимателни трябва да бъдем, когато харчим пари на кредит, предупреди Дончев. И обясни, че те се харчат от едни, но се плащат от друг. В подобна ситуация, понеже сме изключително загрижени, включително за ползването на парите от социалния пакт, има само едно възможно решение - свикване веднага на Народното събрание, подчерта депутатът.
Като примери за недостатъчно прозрачност той даде факта, че в
ревизираната държавна сметка 4 на сто са социалните разходи от
цялата актуализация, парите за покриване на стари задължения към
бизнеса, които са нови разходи, са 16 процента - т.е. всичко
това, с което се обосновава цялата актуализация не надхвърля 20
на сто от този един милиард.
Особено ясно е какво ще стане с
един половин милиард, който отива в резерва и практически е на
разположение на правителството и може да бъде харчен във всеки
един момент по начин, по който то намери за добре, което не е
добра практика, обърна внимание Томислав Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!