Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова в предаването "Тази сутрин" по Би Ти Ви.
"Абсолютно сигурна съм - пресмятахме го в пленарна зала с колегите. Това си има и своята солена цена - около 100 млн. лева са се харчели на година за това задоволяване на властта да знаят какво си говорят политическите им опоненти”, изтъкна социалистът.
Тя обобщи, че общо три пъти се е увеличил броят на случаите на използвани средства за подслушване от 2008 до 2011 г.
По времето на Сергей Станишев те били 5000 на година, а при Борисов – 15 хил.
"Отделно над 55 хил. са били исканията годишно за трафични данни. И забележете - само около 800 годишно от тези СРС-та влизат в съда като доказателство по дела", каза още Манолова с уточнението, че
за сравнение в 60-милионна Франция, например, СРС-тата били с лимит – 6000 на година.
Като пълна лъжа бяха окачествени тези твърдения – от страна на представителя на ГЕРБ Димитър Лазаров.
"Вярно е, че сме април, но не 1 април", отбеляза той.
Според него повечето от тези данни всъщност не са за СРС-та, а за разпечатки за телефонни разговори, които не разкривали по същество говоренето, а само кой номер с кой друг сее свързвал в даден период от време.
"Ако някой не прави разлика между СРС-та и разпечатки за проведени назад разговори – това е въпрос на некомпетентност.
Тези разпечатки са задължение по евродиректива и се използват при разследване на престъпления – отвличания, обири на банки и т.н.", обясни на свой ред Лазаров.
В началото на март пък от Софийска градска прокуратура отчетоха
намаляване на използването на специалните разузнавателни средства през 2012 г.
През миналата година са
били използвани общо 1094 СРС, през 2011 г. - 1788, а през 2010 г. -
3913.
Прокурор Маргарита Немска заяви тогава, че използването на СРС трябва да е ограничено
само за изключителни случаи, защото нарушават правата на хората.
Немска каза още, че СРС най-вече се употребяват, за да се установи дали има контакт между оперативно разследвани. От всички СРС най-често се е прилагало подслушване - на 407 души за миналата година, на 880 за 2011 г. и на 2249 през 2010 г. Проследявани през 2012 г. са били 303 човека, при 435 за 2011 г. и 801 за 2010 г.
Миналата година са били ползвани осем агенти под прикритие, също толкова през 2011 г., а през 2010 г. те са били седем, отчетоха от СГП.
Разговорът в студиото на предаването е продължение на темата от 28 март, когато Сергей Станишев представи информация за доклад, в който се съдържат твърдения и данни за незаконно подслушване под ръководство и указания лично на Цветан Цветанов."В началото на седмицата получих на служебната си поща шокиращ и скандален материал, в който има твърдения за ужасяваща практика за безогледно и престъпно подслушване, извършвано в МВР под ръководството на Цветан Цветанов", заяви тогава лидерът на БСП Сергей Станишев.
Впоследствие главният прокурор Сотир Цацаров разпореди, съобразно правомощията си по Закона за съдебната власт, проверка по сигнала.
"Факт е, че започнахме такава проверка. Не го възприемам като изпитание, всяка работа е вид изпитание. Да не драматизираме, ще изпълним поставените задачи от главния прокурор и ще изследваме работата на СДОТО. Ще проверим целия документооборот, ред, начин, има ли отклонение от законовите норми за използване на СРС", каза градският прокурор на София Николай Кокинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!