М инистърът на икономиката Божидар Лукарски не вижда причина, поради която цената на горивата може да се повиши до края на годината.
„Ако петролът на световните пазари задържи цената си или падне на по-ниска, не виждам причина за повишаване цената
на горивата до края на годината”, каза той в предаването „Денят започва” по БНТ.
Министърът коментира дали е възможно цената на горивата да задържи цената си под 2 лева за литър, като посочи, че тя е в пряка релация с цените на петрола на световните пазари.
Лукарски обясни, че не е предмет на министерството да определя цената на горивата.
„Министерство на икономиката не е регулаторен орган. Ние проверяваме качеството и количеството на горивото, което се налива”, заяви той.
В същото време цената на петрола стигна ново дъно. Един барел се предлага вече на нива под 30 долара, което се случва за първи път от декември 2003 г.
Само от началото на тази година цените на петрола са паднали с 19%, а от юни 2014 г., когато барелът беше 108 долара, цената е изгубила невероятните 72%. Няколко водещи световни банки прогнозираха вече спадане на цените до 25, дори 20 долара за барел.
Във връзка с очакванията от премиера Бойко Борисов за икономически ръст на България с 4,5%, министърът каза, че би бил по-песимистично настроен, защото
икономическият ръст не зависи само от това, което се случва в България, но и от това, което се случва в Европа.
Той даде за пример множеството кризи в световен мащаб-кризата в Украйна, икономическата криза в Китай и кризата в Близкия Изток, като такива влияещи на икономиката.
„Независимо от нашата работа икономическият ръст няма да се получи толкова добре, колкото беше тази година. Нека бъдем оптимисти, защото икономическия ръст за 2015 г. беше три пъти надскочен”, подчерта още министърът.
Във връзка в прогнозите на световните икономисти, че е възможно през 2016 г. да се повтори световната икономическа криза от 2008 г.,
Божидар Лукарски заяви, че се надява прогнозите на „Леман Бродърс” да не се сбъднат.
„Мисля, че след 2008 г. светът е по-подготвен за тези трусове и няма да се стигне до такива сътресения”, поясни още той. По отношение на либерализацията не енергийния пазар той коментира, че очакванията са за по-евтин ток.
„Надявам се и по-скоро съм сигурен, че това ще се отрази на цените на крайните потребители. Консуматори ще бъдат големите предприятия, но по веригата няма как да не се отрази на крайния потребител”, поясни още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!