Н ов антикорупционен орган ще дублира функциите на съществуващи институции, а създаването му цели заобикалянето на „основната тема” – реформа на прокуратурата.
Такова мнение изрази председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов след среща с лидера на БСП Корнелия Нинова в парламента.
БСП постави три условия за антикорупционния закон
Антикорупция: Радев застана с БСП, какво притесни Цацаров
„Червените” и управляващите от ГЕРБ паралелно разработиха два антикорупционни закона, като и в двата се предвижда създаване на нова агенция, която да се бори със злоупотребите по високите етажи на властта.
„И сега има институции, които са компетентни за разследване на корупционни действия, извършват аналитични функции и имат достатъчен експертен потенциал да вършат тази дейност. Въпросът е защо не го правят, защо това не се случва. С какво ще се промени всичко в страната на тема корупция със създаването на още един такъв орган”, запита Лозан Панов.
Според него без отговор на този въпрос новата институция ще представлява само „мимикрия на реформа” за пред Брюксел.
„Създаването на още един орган с дублиращи функции, без ясни механизми за контрол и отчетност на този орган, цели само заобикаляне на основната тема – реформа на прокуратурата”, заяви още председателят на ВКС.
Панов и кръг от магистрати в рамките на Висшия съдебен съвет поддържат линията на бившият правосъден министър Христо Иванов, понастоящем председател на партията „Да, България”, че реалната правосъдна реформа преминава през отнемане на огромната власт, съсредоточена в главния прокурор.
Мнозинството във ВСС обаче стои зад Сотир Цацаров и на практика съдебния парламент битува и взима решения в постоянна конфликтна среда.
Инцидент с колата на шефа на ВКС, НСО проверява
Панов: НСО предлага S класа, на която се развиват болтовете
След срещата си с Нинова председателят на ВКС все пак показа някаква подкрепа за съдебните идеи на БСП. От „столетницата” настояват ръководителят на новото антикорупционно звено да се назначава от издигнатия от опозицията президент Румен Радев.
ГЕРБ настояват, че България е парламентарна република и Народното събрание, където партията и коалиционните й партньори имат мнозинсво, трябва да определя целия състав на органа.
Въпреки отрицателното му мнение за самата институция, Панов не вижда проблем шефът й да се назначава от Радев.
„Няма законова пречка това да прави президентът. Той е равно отдалечен от всички власти и органът, който се опитва да бъде създаден ще разследва включително представители на парламента“, обясни Панов.
Той намира за логично и президентът да носи отговорността за ключовото назначение.
„Едно е отговорността да се поеме от един колективен орган, друго е да се поеме еднолично от някой, който ще носи отговорност и за това, което е предложил като назначение“, смята магистратът.
„Този орган, ако се създаде би трябвало да има разследващи функции. Всякакъв страх, че ще използват СРС-та и няма да има контрол са неоснователни“, допълни председателят на ВКС.
БСП настояват новото антикорупционно звено да има по-големи разследващи функции.
Депутат от ГЕРБ изнудвал търговец за суджук за премиера
Депутат от БСП с обвинение за търговия с вот
„Това, което предлагаме не дублира работата на тези органи, а привнася нещо ново - разследването. Тези органи събират и анализират информация, но не разследват“, изтъкна Нинова след срещата си с Панов. По думите й, БСП няма как да подкрепят "по-комплексна реформа", обхващаща прокуратурата, защото партията има политическо решение срещу промени в Конституцията.
„Ние не правим закон за един мандат. Сега президент е Румен Радев, след това ще има избори, сега управляват ГЕРБ, след това други ще управляват. Не го правим само за сегашната ситуация, а правим закон, който стъпва на принципа „власт власт възпира”. Не е логично този, който държи изпълнителната власт, той да назначава хората, които да го контролират. Това няма да сработи и няма да е обективно“, категорична бе тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!