Б ългарският политически процес се нуждае от разширяване на либералната ниша, заяви председателят на ДПС Лютви Местан на кръгла маса "Ралф Дарендорф" с партньорство с Европейския либерален форум - "Рестарт на либералната идея в Югоизточна Европа" в Двореца "Врана".
Добре е за всички ДПС да не бъде единствената парламентарно представена либерална партия, посочи Местан и отбеляза, че колкото е по-широка либералната ниша, толкова по-здраво е установена демокрацията.
Той заяви готовност за активен диалог с всички либерални сили за разширяване на либералното поле в българската политика. Местан отбеляза ролята на образованието и посочи, че просветеният човек е свободният човек.
Местан призна, че се чувства "ужасно сам и много некомфортно в един парламент, който доминира от езика или на омразата, или на политическото заклинание".
Имаме нужда от много сериозни либерални партньори занапред в българската политика, коментира председателят на ДПС.
Той благодари на президента на Атлантическия клуб Соломон Паси, който по-рано посочи, че ако искаме да се обърнем към разнообразен електорат, е важно да се обърнем към тях на родния им език.
Паси посочи като пример старта на кампанията на Хилари Клинтън в Туитър, където тя се обръща на испански към испаноговорящите в САЩ.
Изключително либерален подход е да се обърнеш към гласоподавателите на родния им език, защо ние не го правим, посочи Соломон Паси. Местан благодари на Паси за това, което е казал за исконно право като майчиния език.
"Това е първата външна подкрепа, която получавам от една година насам и тя дойде от брат либерал", посочи Лютви Местан.
Румяна Коларова, секретар на президента по образование, наука и гражданско общество, отбеляза по време на дискусията, че ЕС трябва да се възприема не само като важен играч, а да се гледа на него като на общност, която се основава на ценности. Те трябва да се гарантират и на равнище национална политика, смята тя.
По думите й в нашия регион е много важно да мислим и в този аспект за либерализма, особено когато говорим за Южен поток, за геополитическия баланс. Като отличително на последните евроизбори у нас Коларова посочи, че нито една националистическа формация няма представител ва Европейския парламент. И това, коментира тя, е тясно свързано с антиевропейските ценности.
Обаче крайните националистически партии са представени в българския парламент, това у нас е първоначалният етап на проявление на евроскептицизма сред гласоподавателите, смята политологът. На национално ниво те са изкушени и дават подкрепата за такива политици, това е последствието, ефектът от играта на "две писти", която проиграха немалко политици от ЕС, стратегия, с която се легитимират трудните политически решения с твърдението, че са наложени от европейските партньори, обясни Румяна Коларова.
Тази тенденция, смята тя, би могла лесно да се изправи като заплаха срещу България и Румъния.
Тя припомни, че през 2001 г. НДСВ спечели властта с един единствен призив като центристка партия. Либералното правителство постигна поставената си цел, заключи Коларова.
Проф.Даниел Барбу, председател на Института за либерални изследвания, отбеляза, че в либералната мисъл, въпреки разнообразието, общото е свързването на свободата с отговорността.
Не може да се говори за свобода, ако не се поеме отговорност за това, което се прави, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!