Партията на Бойко Борисов - ГЕРБ, спечели парламентарните избори в България, взимайки 30% от гласовете. Малко вероятно е обаче тя да успее да състави правителство, тъй като останалите три партии, които влизат в парламента, не желаят да работят с нея, коментира френският вестник "Либерасион".
Колоритният Борисов се отличава на българската политическа сцена. Едрият му ръст, грубата му реч, народният му произход и любовта му към оръжията допринесоха за това бившият каратист, който впоследствие стана първи полицай в държавата, да изглежда в очите на българските избиратели като човек, пратен от провидението.
През 2009 г. той стана премиер, тъй като избирателите видяха в него преди всичко човек на действието.
Той е нещо като българския Берлускони,
който прави безвкусни шеги, но осъществява и проекти, казва преподавателят по право Христо Христев, подчертавайки инфраструктурните проекти, реализирани в най-бедната страна от ЕС.
Борисов е и политическо животно, което не пада по гръб. Въпреки че подаде оставка на 20 февруари под натиска на уличните протести срещу високите цени на електричеството, това бе направено с идеята да се постигне по-добър резултат на предсрочните избори, коментира изданието, припомняйки че вотът се проведе само два месеца преди очакваните редовни избори.
Това оттегляне беше внимателно режисирано: "Не искам да участвам в управление, чиято полиция бие хората и в което заплахите за протести изместват политическия дебат", заяви той. И добави високопарно: "Не искам да виждам кръв по улиците". Това беше достатъчно, за да накара протестиращите да се върнат у дома и да погребе дебата по социалните въпроси. Не беше достатъчно обаче за преизбирането на ГЕРБ с голямо мнозинство.
Критиците на Борисов го упрекват заради авторитаризма му
Борисов и неговият вътрешен министър Цветан Цветанов върнаха методите на политическата полиция от времето на комунистическия режим, заяви по време на предизборната кампания бившият премиер Иван Костов.
Изпуснахме и бройката на скандалите с подслушвания и оповестяването на компромати, които наливат вода в мелницата на опозицията, както и сенките от миналото на силния човек в България.
Собственик от 1991 г. на частна охранителна компания - дейност, често свързана с криминалните среди, този голям любител на спорта, син на апаратчик, беше охранител на последния комунистически диктатор Тодор Живков.
Борисов обаче бил вербуван от тайната полиция под името агент Буда, разкри сайтът "Биволъ", свързан с "Уикилийкс". Борисов отрича.
По-късно той осигурява охраната на престолонаследника Симеон Сакскобурготски, който като премиер от 2001 г. го издигна в Министерството на вътрешните работи.
Обещанията му да се пребори с организираната престъпност по времето, когато България беше
разтърсвана от ожесточено уреждане на сметки между мафиотите,
му осигуриха кметството на София, където остана два мандата.
По това време Борисов създаде и движението ГЕРБ, дясноцентристка партия, която бързо го доведе на власт.Неговите антикорупционни тиради привлякоха западни инвеститори и дипломати, въпреки доста нетрадиционните му методи.
Резултатите му обаче са много скромни и Борисов е подозиран, че играе ролята на арбитър между различни съмнително богати олигархични кланове, които са в основата на корупцията в страната, както и че иска да се издигне над тях по подобие на руския президент Владимир Путин, завършва "Либерасион".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!