П арламентът обсъжда повече от два часа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация, внесен от председателя на ДПС Лютви Местан и група народни представители.
С предложените от ДПС промени се предлага да бъдат заличени завинаги в Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението наложените по време на т.нар. „възродителен процес” имена на българските граждани.
Друга предлагана промяна е възстановяването на имената на починалите български граждани, които са станали жертва на насилственото преименуване по време на т.нар. „възродителен процес” и които не са могли да си ги възстановят приживе.
До гласуване в пленарна зала не се стигна. В становища на МРРБ и МВР се изразява несъгласие с предложения законопроект. "Действащият закон последователно е прокарал принципа за доброволност и свободно изразена воля на лицата, като възстановяването или промяната са възможни, ако гражданите желаят това", се посочва в доклад на парламентарната комисия по регионално развитие.
В изказване Лютви Местан попита как принципът на доброволността и на собственото желание ще се прилага спрямо онези български граждани, които са починали по време на "Възродителния процес". "Как се подава молба от отвъдното?", попита той. Според него, в становището на комисията като първо изречение трябвало да се чуе: "Колегите от ДПС предлагат да се преодолее едно тежко наследство на престъплението "Възродителен процес".
Според Местан отношението към законопроекта е критерий за демократичността на всяка една от партиите
в 43-ото НС. Той обясни, че този въпрос са го поставяли и когато са участвали в управлението, но не били срещали разбиране от коалиционните си партньори.
Престъплението "Възродителен процес" не може да се вмени като вина на целия български народ, виновен е един режим, подчерта Местан. Ние не се връщаме назад, за да търсим мъст, каза той. Според него и днес има хиляди български граждани с невъзстановени имена. Тази язва на "Възродителния процес" е жива и днес, коментира той.
Депутатът от "БСП лява България" Стоян Мирчев коментира, че този законопроект в този момент е очевидно провокативен.
Какво иска ДПС - да насъска българските мюсюлмани срещу българската държава,
попита той. Мирчев отбеляза, че на хората им е дадена възможност да си върнат имената през 2001 г. Г-н Местан, нямаме нужда от наливане на масло в огъня, да проявим чувство за национално самосъхранение, апелира депутатът.
Димитър Байрактаров от "Патриотичния фронт" посочи, че стотици хиляди български мюсюлмани в Родопите никога не са желали да носят мюсюлмански имена. Днес ДПС за пореден път се заиграва и се опитва да разделя България на етнически принцип, отбеляза депутатът.
Този законопроект цели не разделението, а помирението - помирение чрез лекуване на раните, а не чрез затваряне на очи, отговори Лютви Местан.
Гроздан Караджов от Реформаторския блок /РБ/ се обърна към Местан с думите: "О, неразумний ага, поради що се срамиш да се наречеш агент на бившата Държавна сигурност? Поради що се срамиш да се наречеш член на БКП? Поради що се срамиш да се идентифицираш с тези две структури, които преименуваха българските турци? Поради що днес търсиш индулгенция от всички нас за всички тези свои деяния".
Лютви Местан отговори, че с последното изказване станало ясно, че няма аргументи против законопроекта.
"Г-н Местан, раните се лекуват с лек, а не със сол", заяви незвисимият депутат Велизар Енчев. Във времена, когато светът се тресе от етнически конфликти, българският парламент се занимава с разпалване на етническия огън, а не с гасенето му, коментира той. Енчев предложи да се приеме закон за национално помирение.
Методи Андреев от ГЕРБ заяви, че ще подкрепи законопроекта, защото смята, че
"Възродителният процес" не може да продължава да се ползва от ДПС
за правене на демагогия. Повече не трябва да даваме право на ДПС да говори от името на българските честни турци, защото то ги капсулира, ограничиха ги да влизат свободно в българската общност, заяви депутатът. "Агентите на ДС създадоха ДПС с помощта на БКП, не за да защитят турското население", заяви Андреев. Всички демократи в тази зала, за да сложим пепел на този процес, трябва да подкрепим законопроекта, за да не може само ДПС да се смята за единствен защитник на правата на българските турци, каза той.
Атанас Атанасов от РБ заяви, че не може да гласува против законопроекта, защото бил свидетел на "Възродителния процес", но не можел да е и "за", защото той на практика бил провокация. "Искам да ви припомня коя е политическата сила, която създаде административния ред за възстановяване на имената - СДС, чието правителство вие предадохте и смъкнахте от власт", каза още Атанасов.
"Атака" е против предложението, защото целта е да се покаже, че в България има страшно много български турци, заяви лидерът на партията Волен Сидеров. Той призова да не се използва повече играта с ДС, защото била омръзнала. Истинските теми сега са други, например пенсиите, смята Сидеров.
Виж още във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!