Вм можностите за инвестиции в земеделието и производството на храни, инфраструктурата и енергетиката са обсъдили вчера в Ню Йорк президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят на Държавата Кувейт шейх Джабер Мубарак Ал-Сабах, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
По общото им мнение, посочените сектори имат най-голям потенциал за реализация на кувейтски инвестиции в България. Двете държави имат и сериозен опит в областта на военномедицинското сътрудничество, което, според президента Плевнелиев и шейх Джабер Ал-Сабах, е добра основа за развитието на двустранните отношения и в отбранителната сфера.
Президентът Плевнелиев е потвърдил поканата си до емира на Кувейт да посети България за обсъждането на конкретни двустранни проекти. Двамата лидери са поставили акцент и върху културното взаимодействие между двете страни.
Като "нов етап в развитието на двустранните отношения" между България и Индонезия определиха срещата си в Ню Йорк българският държавен глава и индонезииският президент Сусило Бамбанг Йодхойоно.
България смята Индонезия за един от ключовите си партньори в Югоизточна Азия и високо цени ролята на държавата за засилване на сътрудничеството и интеграцията в регионалната организация АСЕАН. Двамата държавни глави поставиха акцент върху подобряването на търговско икономическите връзки и задълбочаването на бизнес контактите.
Двамата президенти са обсъдили и възможностите за обучение на индонезийски студенти в България.
Потенциалът за увеличаване на броя на финландските туристи в България обсъди държавният глава с финландския президент Саули Нийнисте. Президентът Плевнелиев е подчертал заинтересоваността на страната ни от участие на финландски компании в реализацията на стратегически проекти с общоевропейско и национално значение.
България ще подкрепи Финландия за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2013-2014 г.
Българската икономика трябва да намери достойно представителство на нови пазари, коментира след срещите си в Ню Йорк президентът. България предоставя стабилност и добра среда за бизнеса, но са необходими качествени проекти, посочи Росен Плевнелиев и призова бизнеса за повече активност.
Работното посещение на президента продължава днес в Бостън,
където Росен Плевнелиев ще се срещне със студенти и ще изнесе лекция в Харвард на тема "Пътища за развитие в Югоизточна Европа: българската перспектива". Пред студентите държавният глава ще постави акцент върху значението на стратегическото мислене за ефективността и конкурентоспособността на икономиките, както и върху необходимостта от дългосрочно планиране на икономическото развитие.
Очаква се президентът да припомни, че решенията в условията на криза решенията трябва да бъдат вземани на национално равнище. През следващите десетилетия икономическото развитие ще се определя от стабилността на публичните финанси, реформите в публичния сектор и интелигентните инвестиции в индустрии с висока добавена стойност, убеден е президентът Плевнелиев.
Кувейт иска инвестиции в България
В Ню Йорк българският президент Росен Плевнелиев разговаря с лидерите на Кувейт, Финландия и Индонезия
27 септември 2012, 12:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!