Австрийският всекидневник "Курир" посвещава днес цяла страница на темата "предизборна България".
В обширен материал журналистът Стефан Шохер прави портрет на кандидата с най-големи шансове за поста министър-председател Бойко Борисов в статия, озаглавена "Батман или разбивач на банди".
Статията започва с описание на кабинета на Борисов със снимката му със Силвестър Сталоун и препариран тестис на бик на бюрото, и минава през вица, че в България няма лесбийки, а само жени, които не са се срещали с Бойко Борисов.
Статията разказва за кариерата на Борисов, минала през треньор по карате и преследвач на мафиоти, за да стигне до поста столичен кмет.
"На поста градоначалник той играе ролята и на шериф", отбелязва "Курир" и твърди, че софиянци му прощават неразрешения проблем с боклука.
"Своя имидж на неомърсен Борисов поддържа с обещания за големи чистки, с отказ да влиза в коалиция преди всичко със социалистите поради нежелание да си има работа с корумпирани партии".
Вестникът се спира на дейността на охранителните фирми на Борисов през 90-те години
Обърнато е внимание и на факта, че работата му на бодигард на Тодор Живков през комунистическия период и на Симеон Сакскобургготски след това му проправя път в министерството на вътрешните работи.
Вестникът цитира изявления на Борисов за решимостта му да се бори срещу корумпираните политически среди, част от политическата му програма, като посочва, че това са всъщност средите, в които той израсна, подкрепян от германския Християндемократичен съюз (ХДС).
Но очевидно Борисов знае как да играе по тънката струнка на избирателя "хората искат полицай, а аз съм полицай", завършва статията в "Курир", илюстрирана с голям портрет на Борисов с пура в уста.
В рамките на материала е публикуван и разговор на журналистката Романа Клар с експерта за България във Виенския университет Михаел Мецник.
Становището на политолога е, че страната ни не е успяла да направи прехода от аграрна страна по време на социализма в демократично организирана гражданска държава.
Правовата държава и модерната конституция съществуват само на хартия, смята Мецник.
Политическото ежедневие е доминирано от елити, "които се занимават повече със себе си, отколкото с положението на хората"
Нови лица като това на Борисов няма да променят нещата; социални проучвания сочат, че 65% от хората считат за основно зло корупцията, добавя Мецник.
Той се спира на броя на регистрираните случаи на корупция и паричните измерения на "сенчестата икономика", на обедняването на населението и липсата на перспективи, причина за масовото напускане на страната от младите.
Политологът акцентира и на средните заплати на висококвалифицираните професии, взимайки за пример лекари и учители, и на невъзможността на пенсионерите да преживеят месеца и зависимостта им от членове на семейството поради липса на социални програми, гарантиращи съществуването на всеки член от обществото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!