За "проветряване на икономиката и обществените отношения, твърда антикорупционна политика" се обявява лидерът на партия "България на гражданите" Меглена Кунева.
"Отдавна не е достатъчно само да сме страната с най-ниски преки данъци в ЕС. Защото сме и най-зависимите в ЕС от косвените данъци - 55,4% от приходите по последни данни за 2010 г. Веднъж, непреките данъци - ДДС и акцизи, пряко натоварват хората и бизнеса, втори път, това съотношение показва дефицит на другите приходи.
Темата е дълга, но в основата са икономическият напредък и липсата му, икономиката на знанието и липсата й, на привличането на инвестиции, работа и доходи и липсите им.
Пенсионната реформа, образованието, младежката безработица и безработицата изобщо, здравеопазването - всяка от тези области, техните проблеми и решенията, са пряко свързани с напредъка и растежа. Дори и съдебната реформа, за която получихме най-лошия възможен досега доклад от Европейската комисия.
Да, трябват спешни реформи, за да стигнем до "екологично чистата почва". И под реформи не разбирам хаоса от разфасоването на администрацията из цялата страна", казва Кунева в интервю за Даниела Илиева, публикувано в сп. Business Lady.
Запитана кои са основните проблеми на днешното управление на страната, тя отговаря: корупцията, некомпетентността, фалшификацията на демократичното.
"Да, сигурно има хора, за които е симпатично да управляваш така, че все едно им правиш личен ихтибар - на миньорите в "Горубсо", на пострадалите в село Бисер и в Перник, на децата, които имат нужда от лечение в чужбина. Обилно осветена с медийни прожектори лична услуга.
Само че, ако живеехме в подредена държава, нямаше изобщо да има нужда властта да прави подобни лични услуги на когото и да е. Ето този дефицит на държава накъдето и да се обърнеш се запълва от носталгията по силната ръка и предложение за нечестна сделка - измамна сигурност срещу свобода", казва Кунева.
Тя се спира и на проблема с трудното оцеляване на малките и средните предприятия:
"И опорочаването на обществените поръчки е само едната страна на проблема. В европейските икономики малкият и среден бизнес представлява 99% и осигурява над 2/3 от заетостта. У нас, вместо добра среда за икономика, си имаме "калинки" и "повелители на язовирите", които нямат дипломи, но имат властта да разпределят милиони левове".
"Като десни хора за нас над всичко стои правото на хората да са свободни - в мислите и в действията си. Това значи законност, светла и конкурентна пазарна икономика, предсказуемост, силно участие на гражданското общество - това са нашите стълбове на нормалността", казва Кунева за принципите на своята партия в интервюто за сп. Business Lady.
Меглена Кунева е първият български еврокомисар и първият комисар с ресор Защита правата на потребителите в Европейската комисия. Магистър е по право. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и е доктор на юридическите науки. Специализира през 1995 г. и през 1999 -- 2000 г. Международни отношения и международно екологично право в университета Джорджтаун, Вашингтон, САЩ, а през 1996 г. - екологично право в Оксфорд, Великобритания. Владее английски, френски и руски език.
Носител е на Ордена на почетния легион на Франция и на Ордена за граждански заслуги на Кралство Испания, на Ордена Принц Анри на Република Португалия, както и на Ордена на Звездата на Италианската солидарност. Комисар на годината на ЕС за 2008 г.
Председател е на Борда на директорите на Европейския политически център (ЕПЦ) и e първият член на този борд, избран от Източна Европа.
Меглена Кунева е единственият член на Обществения съвет на BNP Pariba от Източна Европа. Член на Групата на Лисабонския съвет за управление на бъдещето, която работи за общество и икономика, основани на знанието. От март 2012 г. е почетен президент на Европейската служба за гражданско действие (ЕСГД).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!