М оята политическа оценка е, че правителството се справи с координацията, каза вицепремиерът Меглена Кунева днес в пленарната зала в рамките на изслушване във връзка със ситуацията в бедстващите райони.
Изслушването е по искания на "БСП лява България" и на ДПС.
Кунева посочи, че обстановката е била изключително тежка. "Още в първия момент, когато стана ясно, че тази обстановка предстои да се влошава, имахме свикване веднага на Националния кризисен щаб и на щабовете по места. Разпоредено беше при необходимост да се въведат общински и областни планове при бедствия в частта за снежни бури и снегонавявания", допълни тя.
Кунева обърна внимание на активната роля на бившия министър на вътрешните работи Веселин Вучков и посочи, че независимо, че е бил в оставка, е бил на поста си.
Между различните министерства беше създадена много добра координация, кризисните щабове по места непрекъснато обменяха информация с Министерството на енергетиката, Министерството на околната среда и водите, министерството на регионалното развитие и други заинтересовани ведомства, отбеляза вицепремиерът.
Кунева коментира, че сме били свидетели на това как действа държавата и в лицето на властта, и в лицето на обществото, като отбеляза ролята на БЧК и на мобилните оператори, тоест неправителствения и частния сектор. Тя отбеляза, че предимство се е давало на достъпа до медицинско обслужване, включително и транспортирането до болниците.
Кунева каза, че се е свързала с някои свои колеги, които работят в ЕК, и сме имали готовност да поискаме помощ от съседни страни. Вчера в МС приехме мерки за евентуални предстоящи наводнения във връзка с топенето на снеговете и предвид лошата метеорологична прогноза, напомни вицепремиерът.
Това, което се случи този март не се е случвало от 50 години насам, каза по време на изслушването Меглена Кунева в отговор на въпрос от Чавдар Георгиев от БСП.
Надявам се до края на деня подстанция "Ардино" да бъде въведена в експлоатация и хората да имат ток, заяви от парламентарната трибуна министърът на енергетиката Теменужка Петкова
Днес на територията, обслужвана от ЕВН, има 9393 места без електричество или 57 230 абонати, информира министърът. По нейни данни, към настоящия момент в областите, обслужвани от ЕВН, работят 660 души - съвместни групи между ЕСО и ЕВН. Петкова даде отчет пред депутатите ден по ден от началото на снеговалежа - 7 март, като подчерта доброто сътрудничество и координация между ведомствата - МЕ, МО, МРР, МОСВ, МВР, ЕСО, и ЕРП-тата, вицепремиера Меглена Кунева, местната и централната власт.
В първия ден от бедствието (7 март) общо без ток са били 1179 селища или 271 хиляди абонати, посочи тя. В мини "Марица-Изток" е въведен авариен план за наводнение, вода е имало в подстанция "Изток". Поради затруднени добивни дейности са били ограничени действията в рудник 1.
На 9 март е осъществено облитане с армейски хеликоптери над кърджалийския район и други места, за да се установи къде са скъсаните електропроводи и къде е най-тежко положението.
Към 11 март всички абонати на ЧЕЗ вече имат електрозахранване, докладва Петкова.
Аварирала е една подстанция на ЕСО, 407 места на територията на ЕВН са без ток.
В заключение Теменужка Петкова увери парламента в голямата загриженост на държавата и оцени действията на институциите като бързи и адекватни. Работихме в екип всички и координацията беше много добра, имаше непрекъсната връзка с Гражданска защита, кметовете, благодаря на 101-ви алпийски батальон, подчерта министърът.
Правителството е взело решение, което да гарантира координиране на всички компетентни органи при влошаване на обстановката, защото водните количества са над праговете, обяви министърът на околната среда
и водите Ивелина Василева в Народното събрание. Министерството на околната среда и водите ежедневно следи състоянието на водите, а при проблем се активира работата на 24-часовото оперативно звено, предупреждават се и всички институции, каза тя.
"Необходимо е да мислим за това какво ще се случи при пролетното снеготопене. В момента обстановката продължава да е усложнена при Марица, Тунджа и Арда", призна Василева.
При Марица при Свиленград е обявен код оранжев, същото се отнася за река Тунджа при Елхово, като се очаква да се запази тенденцията за понижение, съобщи екоминистърът.
МОСВ е с повишено внимание и към водосбора на река Арда, предприет е спешен пакет от действия, които трябва да бъдат предприети незабавно от институциите, посочи тя.
България изпълнява и международните си ангажименти, като непрекъснато предупреждава съседните страни за нивото на река Марица.
Нивата са високи в района на Харманли и Свиленград, като още на 6 март сме предупредили Гърция и Турция за това, призна екоминистърът Ивелина Василева в отговор на въпрос от депутата от БДЦ Борислав Иглев.
По поречието на река Марица има инсталирана система за ранно предупреждение и информация се получава в реално време, така че да се вземат мерки при рискови ситуации, категорична бе тя.
Лиляна Павлова: Огромните валежи от сняг и дъжд тепърва предстои да нанесат огромни щети във всички региони, където има предпоставка за свлачища и срутища
Министърът на регионалното развитие каза, че в Смолян, Кърджали и Пазарджик има очаквания за свлачища, особено по пътя от Кричим до Доспат, в региона на Чепеларе и цялата Смолянска област.
Родопската област е предразположена към такива свличания и срутища, каза тя, защото скалите там изветряват в дълбочина, загубили са своята якост и това води до сриването на огромни скални маси.
Почистващите машини ще останат на място за пролетта и лятото в тези региони, за да можем бързо и адекватно да разчистваме при евентуални свлачища, съобщи Павлова.
Като по-дългосрочни мерки се предвиждат допълнителни съоръжения, с които да се обезопаси скалната маса и тя да не застрашава живота на хората.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!