Л ипсата на кворум провали днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност към президента. Държавният глава назначи нова дата - 17 октомври, на която да бъде обсъдено създаването на специален антикорупционен орган в България.
Отсъствието на ключови политици, които по-рано бяха дали съгласие да участват в заседанието е причина за провала му, обясни държавният глава.
Плевнелиев: Президентът не може да бори корупцията
Румен Радев: Престъпността у нас винаги е нагла
Антикорупция: Радев застана с БСП, какво притесни Цацаров
„Днес се проведе заседание на Консултативния съвет за национална сигурност на тема „Необходими законодателни мерки за противодействие на корупцията“. Бяха изслушани доклади на ръководителите на ключови институции, ангажирани в борбата с корупцията. Започнаха задълбочени дебати, които не продължиха поради отсъствието и напускането на част от членовете на Съвета заради международни ангажименти, въпреки предварително потвърденото участие. Това доведе до загуба на кворум“, заяви Радев пред журналисти след заседанието.
Пробив в борбата с корупцията ще стане възможен едва тогава, когато борбата с корупцията стане приоритет за българските политици пред техните вътрешни и международни ангажименти,
посочи той.
По думите на държавния глава "за остротата на проблема с корупцията можем да съдим по многобройните скандали в медиите, по срива на чуждестранните инвестиции, по незавидното място на България в множество престижни международни класации по темата и по препоръките и оценките на нашите европейски партньори".
„Корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности, е заплаха за националната сигурност, защото тя руши устоите на правовата държава, срива доверието на гражданите в българските институции, възпрепятства развитието на икономиката и повишаването на благосъстоянието на българските граждани. Корупцията пряко или косвено бърка в джоба на всеки български гражданин и го поставя в унизително положение“, подчерта Радев.
На заседанието не присъства вицепремиерът за правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, която е на посещение в Полша.
По-рано от него си тръгна лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки, който обяви, че партията му няма да подкрепи предложенията на президента.
Преди това заседанието напуснаха премиерът, финансовият министър Владислав Горанов и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. След тях излезе и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Самият Бойко Борисов реши първо да се занимае с протеста на работниците в „Емко” и дойде с час и половина закъснение, за да си тръгне с първите.
"Правителството е извело като приоритет в своята работа системната борба с корупцията по всички етажи на властта
и приемането на антикорупционно законодателство до края на годината. Проектът на закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на Министерския съвет беше внесен за разглеждане от Народното събрание и представен на днешното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност към Президента на Република България", обявиха от Министерския съвет.
Отсъствието на вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, както и по-ранното тръгване на министъра на финансите Владислав Горанов, от заседанието на КСНС е обосновано с международни ангажименти на страната ни и на съответните министри, се посочва в съобщението.
Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева е във Варшава за участие в среща на министрите на външните работи във формат Букурещ – Б 9, на която първите дипломати на държавите членки на НАТО от Източния фланг обсъждат подготовката за срещата на най-високо равнище на Алианса през 2018 г. и изпълнението на решенията от Срещата на върха във Варшава през 2016 г., предизвикателства пред сигурността и въпроси на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Вицепремиерът по обществения ред и сигурността Красимир Каракачанов е на официално посещение във Франция за обсъждане на двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
Министърът на финансите Владислав Горанов беше освободен преди края на заседанието на КСНС поради необходимостта да замине за Люксембург, където започва заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на Европейския съюз и на което ще бъде обсъждано законодателното предложение за окончателната система на ДДС, уточняват от правителството.
"Правителството изразява пълна подкрепа на усилията на Президента на Република България да консолидира институционалните действия в борбата с корупцията и ще продължи да участва активно в този процес. Всякакви твърдения за бойкот на заседанието на КСНС са спекулация",, заявяват от МС.
„Тези, които не искат да се борят с корупцията, постъпват по този начин - бягат от отговорността за вземане на решение”, заяви след проваленото заседание на КСНС лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Цветан Цветанов определи по-късно във "Фейсбук" като некоректен и спекулативен коментара, че е бойкотирал заседанието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!