С лед почти четиричасово заседание на Консултативния съвет по национална сигурност при президента, участниците се обединиха около четири приоритета, свързани с националната сигурност.
В зааседанията на КСНС участват премиерът, председателят на парламента, министрите на отбраната, вътрешните работи и финансите, лидерите на парламентарните партии, шефовете на службите за сигурност.
В изявление след заседанието президентът Радев съобщи, че е постигнато съгласие относно актуализацията и усъвършенстването на Стратегията на национална сигурност, както и
да се разработи план за достигане на 2% от БВП за отбрана до 2024 г.
ВИЖТЕ УЧАСТНИЦЕТЕ ВКСНС И ПРОТЕСТИРАЩИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ
"Обединихме се около схващането, че съвременната среда за сигурност е изключително динамична, наситена с непрекъснато изменящи се предизвикателства. Удовлетворен съм от факта, че всички се обединихме около издигането като основен приоритет личният състав от сектор "сигурност", необходимите мерки за доокомплектоване, кадрово и професионално развитие. Обединихме се, че проектите трябва да имат своята ускорена реализация. Не трябва да забравяме, че е важно да осигурим поддръжката на техниката и въоръжението за личния състав до изтичането на техния ресурс и замяната им с техни образци“, заяви Румен Радев.
"Удовлетворен съм от факта, че в участници се отнесоха изключително отговорно и конструктивно. Бяха изнесени важни доклади", отбеляза той.
Според премиера Борисов трябва да вървят проектите и за трите вида въоръжени сили
и да се направи така, че да е възможно модернизирането не само на ВВС, но и на Сухопътните войски и на флота. В отговор на въпрос дали по отношение на изтребителите има "задочен конфликт" с президента, Борисов заяви, че няма никакъв конфликт.
"Това това са търговски преговори - дали за бронетранспортьори, дали за самолети, за кораби. Фирмите, които ги произвеждат в света, са няколко държави. Те печелят много големи пари от тях. Има държави, които са постигнали до 15-20 години разсрочване на вноските по даден самолет, кораб или машина. Ние нямаме никакъв спор с президента, че трябват нови самолети, нови танкове, нови бронетранспортьори и всичко останало", посочи премиерът.
Той отбеляза, че хората, които ще водят преговорите "единствената задача, която ще получат от мен, е да направят така, че в следващите 15-20 години, както Унгария, на вноски да ги плащаме" и така ще могат да се модернизират не само самолетите, но и Сухопътните войски и флота.
Запитан за българската отбранителна индустрия, той посочи, че тя работи и никога в последните 30 години не е била така ангажирана с толкова много поръчки.
"Въпросът е в модернизацията на армията да използваме иновациите, учените, които в БАН по тази тема са направили страхотни разработки - да бъдат произведени в България. Това е огромен финансов ресурс, който държавата ще заделя до 2024 г., а по този начин ще има и работни места", коментира премиерът.
„Освен външни заплахи, имаме много сериозни вътрешни заплахи.
Поставих този въпрос, а президентът ме увери, че на следващия КСНС ще бъдат включени и тези въпрос”, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседанието.
Сутринта протест, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки", посрещна пристигащите за заседанието на КСНС.
Протестиращите носеха трансперант с надпис "Съдебна реформа сега" и скандираха "Реформа" по посока на влизащите.
Гражданската организация настоява за по-ефективни промени в съдебната система и основно за намаляване на пряката власт на главния прокурор.
Борисов за ЦУМ-Гейт: Притесняват ме срещите на Нинова, Трифонов и Манолова
Радев: Намесата на Турция е напълно недопустима
Протестиращите искат състоянието на съдебната система и казуса ЦУМ-гейт да бъдат обсъдени на консултативния съвет. Демонтрантите обявиха, че ще изчакат пред президентството приключването на съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!