Г ЕРБ ще подкрепи приетата от правителството актуализирана стратегия за реформа на съдебната система, приоритет през новата пленарна парламентарна сесия са и сектор „Сигурност“, образованието, здравеопазването и социалната политика.
Това декларира при откриването на първото за тази година заседание на Народното събрание председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Сред приоритетите на ГЕРБ са още връщането на ГДБОП във вътрешното министерство,
както и възстановяване на правото на президента да назначава главния секретар и шефа на ДАНС по предложение на кабинета.
„Социалната политика, образованието и здравеопазването също остават наш основен ангажимент към българските граждани.
Гледаме сериозно на идеята да се въведе задължителното гласуване.
Затова нека всички да работим за стабилността в страната. Пожелавам на всички разум, търпение и толерантност“, каза още от парламентарната трибуна Цветанов.
„Очаквах по-амбициозни ангажименти за развитието на страната от ГЕРБ. Тонът на речта на Цветан Цветанов днес не отговаря на тежките проблеми на страната“, започна своето изказване Янаки Стоилов от БСП.
Левицата отправи критики както към свършеното досега от втория кабинет „Борисов“, така и към факта, че правителството все още няма управленска програма.
Според Стоилов рисковете от разрастването на религиозни, политически и етнически екстремизъм нарастват, но обществото не иска да загуби свободата си.
„Правителството не показва нито посока, нито дава сигурност и перспектива на гражданите. Няма виждане за нов модел на социално-икономическо развитие на страната и на Европейския съюз. Но нашата задача е, доколкото можем да запълваме тези празноти. Ще бъдем категорични и неотстъпчиви, когато става въпрос за защита на интересите на хората на труда.
Ние предлагаме изменение на Кодекса за социалното осигуряване.
Ние продължаваме усилията за ограничаване на монополите чрез промени в Закона за конкуренцията“, посочи още Стоилов.
Той съобщи, че от БСП предлагат да се създаде временна комисия, която да проучи състоянието на пенсионните фондове.
В изказването си лидерът на ДПС Лютви Местан повтори позицията на партията, че,
ако Патриотичният фронт продължи да е част от управлението, най-добрият вариант са нови предсрочни избори.
„Това не е нито скрита амбиция за власт, нито форма на ревност. Това е анализ на обстоятелството, че толкова ярки, дори контрастни несъвместимости между партньорите от мнозинството, обричат страната на още по-високо ниво на популизъм и политически абстракционизъм“, посочи Местан.
Той бе категоричен, че в такава атмосфера не са възможни реформи „нито в здравеопазването, нито в силовите структури или съдебната система“.
Политиците мислят за следващите избори, държавниците – за следващите поколения,
посочи в началото на изказването си съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев.
Той коментира, че ако политиците се изкушат да мислят само за предстоящите местни избори, а след това за президентските, рискуват парламентарните избори да ги изпреварят.
„Трябва да положим усилие, което да върне България на реформаторските релси и да облече в дела програмните ангажименти“, посочи той.
Кънев се спря на четирите основни сфери, в които групата му ще работи за реформи – правосъдието, здравеопазването, администрацията и пенсионната система.
„Нито една реформа няма да донесе полза на хората, ако се налага като политика на Петър Москов, Христо Иванов, Владислав Горанов или Ивайло Калфин. Само общата политическа воля на мнозинството и правителството може да направи управлението реформаторско и полезно за българските граждани“, каза той.
Патриотичният фронт обвърза подкрепата си за кабинета с изпълнението на приоритетите им, фокусирани върху данъчни облекчения за семействата, решаване на демографския проблем и ревизия в сектор „Енергетика“.
„Продължаваме да настояваме и за пълното отстраняване на ДПС от властта, както и за задължителното гласуване“,
обяви от парламентарната трибуна съпредседателят на коалицията и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов.
Той припомни, че ПФ е подкрепил правителството срещу ясни ангажименти за управление и още тази седмица очакват програмата за управление да бъде представена и да започнат ясни стъпки за изпълнението ѝ.
От АБВ отбелязаха, че по време на съвместната дейност на управляващата коалиция са се появили
недобри примери за взимане на решения,
визирайки приемането на Закона за данъка върху физическите лица и промените в пенсионното законодателство. Съпредседателят на парламентарната група на АБВ Борислав Борисов отчете, че нито за миг АБВ не са отстъпили от своите разбирания.
През 2015 г. не очаквам нищо друго от това правителство, освен повече полицейщина, колониализъм, мизерия и по-лошо управление на България,
каза на свой ред председателят на „Атака“ Волен Сидеров.
„Посмъртно не мога да кажа „Аз съм Шарли“, заяви Сидеров и допълни, че е „анти Шарли, защото тази подигравка с религията е най-големият грях“ в коментар относно нападението над редакцията на сатиричното издание „Шарли ебдо“ в Париж.
„Не оправдавам тероризма, но трябва да се запитаме чий е този тероризъм – той не е на Корана, а на американските и израелските служби“, заяви Сидеров и допълни, че „политиката на САЩ е да разбива Европа“.
В първите месеци от съществуването на 43-то Народно събрание се убедихме, че
управлява коалиция, която понякога жертва решимостта си за реформи в името на оцеляването си,
каза съпредседателят на групата на БДЦ Красимира Ковачка.
Тя заяви, че от БДЦ са подготвили законодателни промени в сферата на икономиката, които ще подкрепят българския бизнес, създаването на конкурентоспособна икономика, основана на знанието и модерните технологии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!