К ристалина Георгиева подаде оставка от Европейската комисия.
Георгиева, която сега е заместник-председател на Европейската комисия, е приела да стане главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие.
В съобщението за нейната оставка се посочва, че тя ще остане на сегашния си пост до 2 януари 2017 г.
Германският еврокомисар Гюнтер Йотингер ще поема поста на Кристалина Георгиева, която по-рано днес подаде оставка, съобщи „Политико” (Politico). В момента той е комисар по дигиталната политика.
„Работата на Европейската комисия трябва да продължи“, заяви нейния президент Жан-Клод Юнкер в писмено становище, в което изтъкна, че е приел оставката на Георгиева „с голямо съжаление“.
Според нейни колеги изненадата от това решение е „взаимна”.
The excitement is mutual! https://t.co/WQN0XhVp4k
— Kristalina Georgieva (@KGeorgievaEU) October 28, 2016
„Беше чест да служа на ЕС и България в продължение на 7 години като европейски комисар”, коментира самата Георгиева в „Туитър”. „Имам честа сега да приема да служа на Европа в нова роля в „Световната банка”.
It's been an honour to serve EU & Bulgaria for 7 yrs as Cssr. Honoured now to accept opportunity 2serve Europe in a new role @WorldBank 1/2
— Kristalina Georgieva (@KGeorgievaEU) October 28, 2016
Междувременно източник близък до комисията е коментирал пред „Политико”, че Георгиева е била силно разочарована от начина, по който институцията се отнася към такива предизвикателства като имиграцията, „Брекзит” и назначения на отговорни постове. По-специално, Георгиева се е противопоставяла на методите на работа на Мартин Селмайр - шеф на администрацията на Юнкер. Георгиева е била недоволна и от неуспешния механизъм на консултиране при вземането на важни решения.
Източникът твърди, че Георгиева е смятала влиянието на Селмайр върху Европейската комисия за „отровно“ и е изгубила търпение още преди да се кандидатира за Генерален секретар на ООН.
Разногласията на Георгиева със Селмайр датират от пролетта на 2015 година, според източника на „Политико”. Тя обвинявала шефа на администрацията, че се намесва в работата ѝ по управлението на 135-те млрд. евро от инвестиционния план на Юнкер.
„Кристалина е световно признат лидер с доказано успешни резултати при подобряването на живота на хората в нужда. Тя ще бъде възможно най-силният застъпник за работата на всеотдайния ни персонал в борбата със сложните предизвикателства, пред които са изправени нашите страни партньори. Горд съм да приветствам Кристалина обратно в семейството на Световната банка”, коментира Джим Йон Ким – президент на базираната във Вашингтон международна финансова институция.
Ето и пълния текст на изявлението на Кристалина Георгиева, която подава оставка като заместник-председател на Европейската комисия, за да стане главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие:
„Беше чест да служа в последните седем години на Европейския съюз и страната ми като комисар за хуманитарната помощ и в сегашната си роля на вицепрезидент, отговарящ за бюджета и човешките ресурси.
Когато пристигнах в Европейската комисия през 2010 г. от Световната банка, оставих след себе си не просто работа и организация, която обичах, но също един сектор: света на Глобалното развитие. Обмислях дълго и упорито моето решение да приема поста Главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие (IBRD) в Групата на Световната банка. Но в крайна сметка не можех да обърна гръб на възможността да се върна в област, продължаваща да ме изпълва със страст към работата и възможностите, които тя носи за промени с трайно значение в Европа и останалата част на света.
Искам да благодаря на президента Юнкер от дъното на сърцето си за възможността да работя в невероятен отбор. Ще се завърна във Вашингтон през новата година.
Междувременно ще продължа да работя, без да се разсейвам, по важни нерешени въпроси. Очаквам с нетърпение положителен резултат на преговорите по проектобюджета за 2017 г., както и развитие на нашите инициативи за мобилност и управление на таланти.
Сега не е моментът за сбогуване: има да се свърши още много работа. Но аз винаги ще бъда благодарна за приятелството и дълбоките връзки - професионални и лични - които изковах в Брюксел.”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!