Това коментира в кулоарите на парламента министърът на правосъдието Диана Ковачева.
Идеята е, че когато пари или имущество са генерирани от престъпление, ако не се отнемат, често се връщат отново и финансират извършването на нови престъпления, обясни Ковачева.
Министърът уточни, че законът се отнася за ситуация, в която определени хора са извършили престъпление, повдига им се обвинение от страна на прокуратурата и тогава комисията започва своята процедура.
Имуществата ще бъдат отнемани в полза на държавата.
Става въпрос за възстановяване на социална справедливост, отбеляза министър Ковачева.
Тя посочи, че концепцията на закона е съобразена с европейските стандарти и отговаря на очакванията на ЕК към България.
Страната ни ще бъде оценявана в юлския доклад точно по отношение на това приет ли е законът,
който вече няколко години ЕК очаква да бъде гласуван, предупреди министърът.
От пет години България е обект на мониторинг по отношение на напредъка си в справянето с организираната престъпност и тежката корупция, припомни тя и допълни, че законът има за цел именно да засили съпротивителните сили на държавата срещу тези тежки престъпления.
Ковачева уточни, че има списък с определени престъпления и само при условията на повдигане на обвинение по някое от тях стартира процедурата по отнемане на имущество и проверка на комисията. Не се допускат анонимни сигнали.
Включена е възможността граждани да сезират комисията, което е част от изискванията на ЕК, а самата комисия ще има правото да се самосезира, разясни правосъдният министър.
Тя обясни, че 250-те хиляди лева разлика между притежаваното имущество и получените доходи, предвидени в закона, са достатъчно висок и ефективен праг.
За четири часа дебати парламентът прие на второ четене заглавието и първия член от закона
С гласувания текст се уреждат условията и редът за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, за придобиването на което не е установен законен източник.
Процедурни хватки попречиха на ПГ на ГЕРБ да удължи днешното заседание. Депутатите ще продължат с обсъждане и гласуване на текстове от проекта и утре.
БСП, ДПС и независими народни представители оспорват закона.
Според опозицията проектозаконът за отнемане на незаконно придобито имущество нарушава човешките права.
Михаил Миков от Коалиция за България каза, че законопроектът не дава гаранциите, които дава европейската директивата за спазването на основните човешки права и принципи, сред които са презумпцията за невинност, правото на собственост, защита на личните данни.
Според него предложението на отнемане да се подлага имущество след наложен административен акт излиза извън рамките на проектодирективата.
Министърът на правосъдието Диана Ковачева посочи, че действително има такъв проект за директива, но според нея документът си поставя за цел да постави основите и минималните стандарти.
България настоява да се разшири обхвата на тази директива, каза Ковачева. Министърът напомни, че законопроектът се приема по искане на Европейската комисия.
Според Мая Манолова от "Коалиция за България" управляващите с този закон ще "громят хора, които си позволяват да извисят глас срещу авторитарния режим на управление".
Колегата й Михаил Миков добави, че законът е репресивен и антиевропейски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!