Костов: Уличните протести не могат да произведат политическо решение
Костов: Уличните протести не могат да произведат политическо решение   
Източник: БГНЕС
255

Протестите свалиха Борисов, могат да свалят Станишев, да върнат Борисов на власт и после да го махнат отново.

Те обаче "не могат да произведат политическо решение на нито един проблем на гражданите".

Това каза Иван Костов в доклада си по време на Националното събрание на ДСБ, на което той и цялото ръководство на партията подават оставка.

"Всяко очакване и натоварване на улицата да вземе политически и управленски решения, я обрича на провал.

Протестиращите са граждани, не политици. Промяната на изборния кодекс няма да попречи на днешните парламентаристи да управляват, каза още Костов.

Той призова делегатите да обърнат внимание не само на вътрешната политика на ДСБ, но и "да се ориентират" към напрегната обстановка в страната. "След последните избори за първи път в новата ни история повече от половината български граждани останаха непредставени в парламента – активните, образованите, работодателите. Те искат да бъдат чути, не позволяват да ги лъжат. Арогантните назначения на Станишев и Доган и скандалите на Сидеров и Борисов сринаха доверието. Отсъства публичен диалог. Има разминаване между интересите и очакванията на гражданите и користните интереси на управляващите. Този драматичен конфликт пълни улиците няколко дни".

Според него нито една от четирите парламентарно представени партии не може да покаже решение на кризата и всички те представляват чужди за гражданите интереси.

Костов подчерта, че политическата дестабилизация на страната няма да бъде преодоляна докато не се създаде

десен реформаторски блок,

който "да отвоюва властта от мафията и да я върне на гражданите".

"Истинската реформаторска десница трябва да върне високите европейски критерии за многопартийна демокрация и почтено служене на хората. И да ги постави пред искащите да се очистят от мафията партии.

Предишната десница се разпадна преди изборите от собствената си слабост и от слабост към парите на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Протестите на хората, новите възможности за формиране на истинска демократична и непримирима към мафията и олигархията реформаторска десница са предизвикателство към ново ръководство на ДСБ, каза Костов.

Всички днешни ръководства на управляващите и опозиционните партии не само са свързани, те са част от мафията, сред тях са олигарсите, подчерта той.

Тяхното политическо поведение отговаря на природата им. То е съвсем просто: "Ти си на власт, аз викам, че крадеш и рекетираш, после аз крада и рекетирам – ти викаш".

Цялата съпротивителна енергия на ДСБ трябва да бъде насочена срещу тях и да не се разсейва по цели извън тези партийни ръководства. Това са Сакскобургготски, Доган, Първанов, Станишев, Борисов и Цветанов, препоръча той.

Според Костов

проблемите на България се задълбочават от пълната незаинтересованост и от там неадекватност на европейските и атлантически лидери.

"ЕНП атакуват Станишев и не искат да видят истинското лице на Бойко Борисов. ПЕС атакуват Бойко Борисов и не искат да си дадат сметка колко зловеща роля е изиграл, а и сега играе Сергей Станишев. Г-н Барозу казал на парламентарните партии да се разберат помежду си. Та те са се разбрали и от това произтичат нашите беди".

Вече сме в период, в който можем да очакваме ескалиране на политическите рискове в нова правителствена и парламентарна криза.

Връщането на политиците от тройната коалиция и провалите още в първите им стъпки, дестабилизираха политически страната. Това ще се задълбочава, независимо от продължителността на мандата на тяхното управление, каза Костов. След определен срок

политическата криза ще предизвика икономическа, финансова и банкова криза

в страната, каза още Костов.

В доклада си Костов заяви, че има лична вина "за връщането на мафията на власт" и пое отговорност за грешките, слабостите и заблудите на ДСБ.

Той и цялото ръководство на партията обявиха, че след изборите на 12 май, че ще подадат оставка на днешното събрание. За нов лидер на партията Костов предложи Радан Кънев.

"Какво да се прави ще реши нашето ново ръководство на ДСБ. Ние, говоря от името на напускащите ръководството членове, му даваме своето доверие. Ще го подкрепяме с опита и уменията, които имаме. Ще му помагаме тогава, когато поиска съвет и помощ и няма да се намесваме в делата му, без негово желание и инициатива. ДСБ ще има истинско, а не поставено ръководство", увери днес Костов.

Коментари 255
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

255 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 54 минути

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

Свят Преди 1 час

Шолц каза още, че поема отговорността за резултата на ГСДП

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

България Преди 3 часа

"Нашата кандидатура за шеф на КЗК е Иван Стойнев, той ще е алтернатива на Росен Карадимов", потвърди още Петков

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 3 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това стана ясно по време на срещата за Украйна в Киев днес

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 4 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 5 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 5 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 5 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 6 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 7 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 7 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 7 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 7 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове