Получих втора информация, неподписана, по отношение на съдия Венета Марковска.
Това каза пред журналисти лидерът на ДСБ Иван Костов, цитиран от Агенция "Фокус".
Този път само документи, с които се посочва, че отговорът на Марковска на обвиненията в корупция не се основава на фактите, уточни той.
Според Костов този втори сигнал е получен и от други депутати.
"Някой спори с нея през нас, опитват се да ни вкарат в този спор”, смята лидерът на тъмносините.
По отношение на първия сигнал срещу Марковска Костов заяви, че той не е анонимен
"В сигнала е посочено име, този сигнал го имаше във вестниците. Този, който е внесъл сигнала, може би е трябвало да се позове на журналистическото разследване, но това е дребно основание, за да се пренебрегне сигналът.
Този сигнал дойде до мен и аз разбрах, че всички председатели на парламентарни групи са го получили, получила го е и Цецка Цачева, и председателят на правната комисия Искра Фидосова. Имали са време да го погледнат", каза Костов.
На въпрос защо никой не е поставил въпроса за сигнала преди изслушването на Марковска и преди избора й за конституционен съдия, Костов отговори, че от Синята коалиция са били ангажирани с кандидатурата за конституционен съдия на Екатерина Михайлова.
Затова не искахме да вземаме отношение по темата, тъй като ще излезе, че имаме някакъв собствен интерес, допълни той.
"Това, че другите политически сили не взеха отношение по сигнала, се обяснява с това, че всички направиха коалиция, за да гласуват за нея. ГЕРБ, ДПС и БСП застанаха зад тази кандидатура", заяви той.
"Винаги при законодателство, когато се правят сериозни промени, се минава близко до Конституцията и може да се влезе в спор с конституционни норми и тогава Конституционният съд, в зависимост от своята обща политическа нагласа решава в едната или в другата посока – или защитава социалния характер на Конституцията или позволява по-смели реформи", добави още Костов.
Скандалът след избирането на Венета Марковска за конституционен съдия от квотата на Народното събрание набира скорост
в последните дни, след като по темата взе отношение и Европейската комисия (ЕК).
Марковска бе избрана за престижния пост въпреки сигнали за корупция, постъпили в Народното събрание преди изслушването й. Тези сигнали не бяха проверени от правната комисия с аргумента, че са анонимни, и това остави сянка на съмнение върху почтеността на Марковска.
След като депутатите гласуваха кандидатурата й, от ЕК предупредиха, че може да изготвят извънреден междинен мониторингов доклад за правосъдната система в България.
Заради критиките от Брюксел Марковска поиска да бъде изслушана от правната комисия в Парламента, където заяви, че сигналите за корупция срещу нея са донос и не отговарят на истината.
Вицепрезидентът Маргарита Попова: Писмото на ЕК не е заплаха
Маргарита Попова, която преди за поеме сегашния си пост бе министър на правосъдието, заяви, че когато двама партньори работят заедно, когато се разбират и знаят как да говорят помежду си и мислят и правят нещата в една посока за доброто на всички европейски граждани, няма как да се говори за изпратени писма като за заплаха.
"Ние сме партньори и дълги години работихме в предприсъединителния период и откакто сме член на Европейския съюз с тази част на Европейската комисия, която ни помага и сътрудничи, за да напреднем в областта на правосъдието и вътрешните работи", каза тя.
Очевидно нашите партньори са оценили, че имаме проблем в кадровия подбор и структурирането на националните институции в рамките на правосъдието, което е изключително важно за целия ЕС, допълни вицепрезидентът.
Според Попова когато в ЕК забележат нещо нередно, реагират устно, а после и с писмо. Това писмо трябва да е ясен знак за нас, смята вицепрезидентът, че поетите ангажименти в областта на правосъдието и вътрешните работи трябва да продължават да се следват внимателно, не само защото сме свързани с механизма за сътрудничество и проверка, който изисква периодични доклади, а защото трябва да ги направим такива, че гражданите да имат доверие в държавните институции.
Това е смисълът на писмото, което аз не приемам като заплаха - обръща ни се внимание да преоценим това, което правим и да продължим много внимателно и отговорно, коментира Маргарита Попова.
Според нея изходът от създалата се ситуация е, че трябва "да действаме малко по-различно от досега, като не бива да поставяме акцент единствено и само на изработените процедури за подбор на кадри, защото това е само една част от структурирането на институциите по правилата на старата европейска демокрация".
Важно е да предлагаме и избираме по ясно определени критерии хора с безупречна обществена репутация и без да има нужда от допълнителни доказателства, смята Попова. Това се иска от нас и то е много лесно и просто - да работят верните хора на верните места, допълни тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!